Co kdybych vám řekl, že deset vteřin denně vám zajistí lepší spánek, vydělá víc peněz, sníží stres a pomůže zhubnout? Co tedy potřebujete udělat? Je to jednoduché, spěte nazí. Existuje bezpočet strategií jak dosáhnout toho, co jsem uvedl výše, žádná ovšem není tak jednoduchá jako metoda jít spát bez pyžama.

Jen osm procent lidí spí nahých. Skoro každý si tedy může vyzkoušet, jak mu to prospěje. Může to znít divně, ale než se nasoukáte do toho pohodlného flanelového pyžama, vyslechněte si mě.

Naháči mají lepší spánek

Jistě, kvalitní spánek prospívá mozku, nedávný výzkum Rochesterské univerzity ale přesně popisuje jak. Studie zjistila, že když spíte, mozek odstraňuje z neuronů toxické proteiny, vedlejší produkty nervové aktivity z doby, kdy jste vzhůru. Háček je v tom, že je může likvidovat, jen když spíte kvalitně a spíte dost. V opačném případě zůstávají tyto látky v mozkových buňkách, páchají tam škody a v konečném důsledku vám znemožňují myšlení. Což zase zpomaluje vaši schopnost zpracovávat informace a řešit problémy, ničí vaši kreativitu a zvyšuje emoční reaktivitu.

Čtěte také: Nemůžete usnout? Inspirujte se u armády. Těchto šest triků vám pomůže

Vědci z Amsterodamské univerzity zjistili, že snížíte-li teplotu na povrchu těla, váš spánek se prohloubí a počet probuzení během noci se sníží. Znáte lepší metodu na snížení teploty povrchu těla, aniž byste museli snižovat teplotu v místnosti, než že se svléknete?

Spát nahý snižuje stres

Všichni víme, že trvalý stres není dobrá věc. Oslabuje imunitní systém, zvyšuje riziko srdečních chorob, deprese a obezity a snižuje vnímavost. Stres vám totálně rozhodí hladiny stresového hormonu kortizolu. Správný odpočinek pomáhá kortizolu dostat se na normál, což zlepší vaši stresovou hladinu bez ohledu na to, co se děje kolem vás. A jak už bylo popsáno výše, spaní bez pyžama kvalitu spánku zlepšuje.

Spát nahý je zdravé

Spaní bez pyžama má spoustu zdravotních přínosů včetně toho, že vám pomůže zhubnout. Studie Amerického národního zdravotního institutu zjistila, že když spíte v chladu, zrychluje se váš metabolismus, protože vaše tělo produkuje víc takzvaného hnědého tuku, aby vás udrželo v teple.

Čtěte také: Efekt první noci. Na neznámém místě zůstává polovina mozku vzhůru

Hnědá tuková tkáň se podílí na termoregulaci, vyrábí teplo spalováním kalorií (300krát víc tepla než jiné orgány), což po celý den aktivuje váš metabolismus a pomáhá vám zhubnout. Spíte-li nazí, zlepší se i váš krevní oběh, což prospívá srdci i svalům. Kvalitní spánek také zvyšuje uvolňování hormonů a melatoninu, obojí pomáhá proti stárnutí.

Spát nahý vám zvýší sebedůvěru

Sebedůvěra neznamená jen to, že se cítíte dobře; je to úhelný kámen úspěchu. Díky ní jste ochotni zkoušet nové věci, chápat se výzev a vytrvat tváří v tvář protivenství. Studie Univerzity v Melbourne zjistila, že sebevědomí lidé mívají vyšší platy a bývají častěji povyšováni ve srovnání s méně sebevědomými kolegy. Když budete spát nazí, budete se cítit ve své kůži líp. A když se budete cítit líp, zvedne se vám i sebevědomí a sebedůvěra.

Zkrátka spát nahý má spoustu nejrůznějších přínosů – a je jich tolik, že byste to měli vyzkoušet taky.