skip to main content
Jak být lepší

Odhoďte roušky. Tady je 18 tipů, jak si rychle zlepšit imunitu

V současnosti najdete na světě jen dva druhy lidí. Ty, kteří se bojí koronaviru, a ty, již tvrdí, že je daleko větší pravděpodobnost chytnout v Česku spíš obyčejnou chřipku. Máme rady pro obě skupiny. Nezaberou moc času, často jsou velmi příjemné a rychle naboostují váš imunitní systém, takže se kolem poletujících bakterií a virů nemusíte bát.

V žádné z našich rad nenajdete výzvu k nošení roušek. Látkové roušky totiž často napáchají víc škody než užitku. „Některé druhy roušek absorbují vlhkost, a vytvářejí tak ideální prostředí pro viry,“ řekla pro Forbes.com profesorka Raina MacIntyre z univerzity v Sydney. Zkuste to tedy jinak.

Spice it up! Při vaření netroškařte a přidejte cibuli, zázvor, skořici či pepř. Koření má antioxidační a detoxikační vlasnosti a zlepšuje obranyschopnost organismu.

Jezte čokoládu. Kakao má na náš imunitní systém pozitivní vliv.

Dejte si dvacet. Kolik jste toho denně naspali minulý týden? Ne víc než šest hodin? Výrazně jste si tím zhoršili imunitní systém. Vědci doporučují spát alespoň sedm až devět hodin denně. Až přijdete pozdě do práce, můžete se na ně vymluvit. 

Buďte v klidu. Když jsme ve stresu, mozek produkuje do těla více kortizolu, a připravuje tak tělo na nouzové situace. Ale zatímco to dělá, potlačuje váš imunitní systém.

Meditujte. V klidu! To se řekne… Jenže jak na to? Meditací.

Zateplete se. Víte, že stačí, aby se teplota vašeho nosu snížila o pět stupňů, a už nedokáže tak dobře filtrovat viry? Přišli na to vědci na Yaleově univerzitě. Držte se radši v teple. Nebo rovnou v sauně.

Pijte vodu. Hydratované tělo snadněji vylučuje toxiny. Vypijte nejméně osm sklenic vody denně.

Reklama

Navoňte si ložnici. Citron má silné antibakteriální vlastnosti, a navíc stimuluje produkci bílých krvinek. Přidejte olej do aromalampy či difuzéru a užívejte si vůni svého nově nabytého zdraví.

Omezte alkohol. Nadměrné pití oslabuje váš imunitní systém. A když už jste si to bez něj tak hezky nacvičili při suchém únoru…

Česnekujte. Česnek je širokospektrální antimikrobiální látka posilující imunitu. Přidejte ho do jídla těsně před podáváním, abyste vařením nezničili jeho vlastnosti.

Nekuřte. A vyhněte se i tabákovému kouři. Podkopává základní imunitní obranu.

Hýbejte se. Alespoň půl hodinky denně. Nemusíte hned do tělocvičny. Můžete se proběhnout nebo projít. Pohyb kromě duševní pohody chrání před některými nemocemi.

Myslete pozitivně. Pozitivní myšlenky podporují imunitní systém.

Dopřejte si dobré pečivo. Dejte si k snídani celozrnné pečivo, které udržuje střeva dostatečně zdravá a brání tělo před nemocemi.

Užívejte probiotické doplňky. Probiotika jsou zdravé bakterie, které vaše tělo potřebuje a které také posílí váš imunitní systém

Jezte více jogurtů. Doplňky stravy jsou skvělé, ale konzumace probiotik přirozeně obsažených v potravinách je ještě lepší! Hledejte jogurt se štítkem, který zní „živé aktivní kultury“. 

Fermentujte. Probiotika můžete získat i z fermentovaných potravin, jako jsou zelí a kombucha.

Vystavte se slunci. Sluneční světlo spouští v těle výrobu vitaminu D a vitamin D je nezbytný pro… Už se nebudeme opakovat, jistě si to domyslíte.