Minimalismus udává směr módním, kosmetickým i šperkařským trendům. Jak jinak dosáhnout pocitu, že v našich životech je vše uspořádané, čisté a přehledné než pomocí jednoduchých linií a oku sotva zřetelných ozdob či vylepšení?

Výhodou velmi decentních šperků je, že je nemusíte nikdy sundávat. Jsou tak lehké, že je sotva ucítíte. To oceníte především u cvičení, kdy nemusíte ztrácet čas odkládáním prstenů, řetízků či náušnic a jejich následným hledáním.

Některé klenotnické domy v poslední době navrhují také šperky jako amulety, které jsou stvořené k tomu, aby se daly nosit nonstop. Mají pro nositele speciální význam, a jsou vyrobeny proto tak, aby byly maximálně lehké.

Přičtěte trend, kdy i při sportu musíte vypadat perfektně, protože své aktivity publikujete na sociálních sítích, a ezoteriku, která vládne marketingu lifestylových produktů, a máte geniální příležitost na trhu.

Podívejte se třeba na náramek z kolekce Mimirose od Dioru. Tenoučký řetízek z osmnáctikarátového bílého zlata je osázen třemi diamanty. Na ruce je sotva patrný, ale pokud ho zahlédnete, napadne vás, že takhle vypadá skromný luxus.

Foto Dior

Cenovka ale rozhodně nijak umírněná není, šperk vás vyjde zhruba na 38 tisíc korun.

Oblíbená šperkařka celebrit a osobností z uměleckého světa Delfina Delettrez Fendi, která dříve prodávala ozdoby ztělesňující opulentní vkus římské smetánky, v posledních měsících představila zcela odlišné šperky. Říká jim „no statement“ a tyto prsteny, náramky či náušnice ze zlata a diamantů a perel mají působit „antistatusově“. Prsten s perlami stojí okolo sedmnácti tisíc.

Foto Delfina Delettrez Fendi

Návrhářka Gaia Repossi, jejíž šperky nosí i Monica Bellucci a obdivoval je Karl Lagerfeld, je zapálenou milovnicí jógy. Šperky, které nebrání pohybu, tedy vytvořila primárně pro sebe.

https://www.instagram.com/p/CWYZbT4DG82/

Její kolekce Serti Sur Vide byla navržena tak, aby „diamant splýval s pokožkou“. Podobněodaňská designérka Sophie Bille Brahe chce, aby se její ozdoby staly téměř součástí těla nositele. Představila proto náhrdelník pod názvem Diamant Simple, který se skládá z téměř neviditelného řetízku a diamantu, který má přesně zapadnout do jamky mezi klíčním kostmi.

Foto Sophie Bille Brahe

Stojí okolo osmnácti tisíc korun a mezi obyvatelkami dánské metropole je k vidění nejen v luxusních studiích, kde se cvičí pilates, ale zableskne se na jejich šíji v ranním slunci, když ještě rozespalé venčí své čtyřnohé miláčky.

Existuje česká varianta šperků tak decentních, že si na jejich přítomnost vzpomenete pouze v okamžiku, kdy je někdo ocení komplimentem? Jedna z nejoceňovanějších designérek lokální scény Janja Prokić, která tvoří spíše velmi výrazné exempláře, nabízí třeba tenoučký prsten z růžového zlata a s diamantem. Pořídíte ho od 9600 korun.

Foto Janja Prokić

Velmi dostupnou, ale přesto důstojnou variantou je česká značka Du Coeur, kterou založila Kristýna Černá. Náhrdelníky, prsteny pozlacené růžovým zlatem či drobné náušnice s perlami přesně zapadají do výše popsaného trendu, ale dovolit si je může téměř každý.

Foto Du Coeur