Kam se vydat, když chcete narazit na miliardáře? Pokud se zrovna nevyskytnete v jejich soukromém letounu nebo v privátním rezortu, můžete ze seznamu nejbohatších lidí světa vyčíst některé nápovědy. „Nejmiliardářštějším“ zemí na světě jsou USA a městem New York. Jestli ale budou pokračovat rozjeté trendy, nejvyšší koncentrace boháčů se časem posune výrazně jihovýchodněji. Aktuálně má alespoň miliardu dolarů na kontě 1810 lidí z celého světa.

Evropa bohatla, alespoň v počtu svých ultra-bohatých jednotlivců – jejich počet vzrostl z loňských 482 na 489. Celkem 27 evropských zemí má alespoň jednoho miliardáře. Ze starého kontinentu vede v počtu nejbohatších lidí světa Německo se 120 miliardáři, druhé je Rusko (které ve Forbesu počítáme do Evropy) se 77 miliardáři.

mld mapa svět

(Pro zvětšení mapu rozklikněte)

Němci loni opět hodně nakupovali, z čehož těžila rodina Albrechtů. Majitel slevového řetězce Aldi, Theo Albrecht Jr., který kromě obchodů Aldi Nord v severním Německu vlastní i nejoblíbenější americký řetězec s potravinami Trader Joe’s, si proti loňskému roku polepšil o 1,3 miliardy dolarů (zhruba 32,5 miliard korun). A ze stejného trendu těžil i jeho bratranec Karl Albrecht Jr, a jeho partnerka Beate Heister, kterým patří síť Aldi Sued a řetězec obchodů Aldi v USA.

Evropan, který se na žebříčku světových boháčů vyšplhal nejvýše – na druhé místo – je Španěl Amancio Ortega, který vlastní oděvní konglomerát Inditex, pod nějž spadají značky jako Zara a další.

Evropa má kromě miliardářů prvenství i v počtu miliardářek – mezi Evropankami jich je 70, což je o pět více než v USA. Nejbohatší Evropanka je zároveň nejbohatší ženou světa a také jedenáctou nejbohatší osobou světa: majitelka kosmetického gigantu L’Oréal Liliane Bettencourt.

mld rozlozeni

V květnu minulého roku odsoudil francouzský soud osm lidí za to, že zneužívali toho, že 93letá Bettencourt trpí demencí a Alzheimerem. Mezi odsouzenými je i její hlavní finanční poradce, obchodní partner a její „nejbližší přítel“, fotograf François-Marie Banier, který dostal v průběhu desíti let od dědičky L’Oréal upřes miliardu korun na darech.

Regionálně nejnižší koncentrace miliardářů je pak na Blízkém východě a v Africe.

The Countries With The Most BillionairesSee where the world’s richest live.

Posted by Forbes on Sunday, March 6, 2016

Z jednotlivých zemí jsou na miliardáře nejbohatší Spojené státy americké. Druhá je Čína. Odtud taky nejčastěji pocházejí nováčci na letošním seznamu – je jich přes sedm desítek. Celkově je ale stále dvakrát víc amerických než čínských miliardářů (540 vs. 252) a ti mají proti svým asijským protějškům taky čtyřnásobně větší majetek. Čechů je na seznamu pět: Petr Kellner (96.), Andrej Babiš (688.), Radovan Vítek (959), Karel Komárek (1121.) a Pavel Tykač (1476.).

Velké jablko, osmimilionová americká metropole je hlavním městem pro ultra-boháče. Ze 79 miliardářů, kteří v New Yorku bydlí, jsou dva hned v první desítce: podnikatel David Koch a mediální titán a bývalý starosta města Michael Bloomberg.

Kdo patří mezi stovku letošních nejbohatších lidí světa si můžete prohlédnout v našem speciálu:

mld karta uvodni

Druhé nejčastější trvalé bydliště miliardářů je Hongkong a třetí pak Moskva. Nadpoloviční většinu z desítky měst, kde sídlí nejvíce miliardářů, tvoří právě asijské metropole. Kromě Hongkongu je to ještě Peking, Šanghaj a Šen-čen, Bombaj a high-techový Soul.

Jediné americké město, které se dostalo do TOP 10 je San Francisco, které desítku uzavírá. Kdyby se ale počítaly veškeré aglomerace včetně Silicon Valley, vyšvihlo by ho to se sedmdesáti miliardáři hned na druhé místo. S největším počtem miliardářů s původem v asijsko-pacifickém regionu lze předpokládat, že Hongkong a Peking se budou v budoucnu prát o status hlavního města miliardářů, zatím ale ještě ne.