Možná jste s nimi byli u moře i vy, teď jsou tam oni. U moře se sešly tři generace rodiny Pavlovů, aby poprvé kompletně vyprávěly svůj unikátní příběh. Příběh, který zrodil Alexandrii.
Den se pozvolna noří do noci, barvy ztrácejí ostrost, ještě před chvílí zaplněný bazén evokuje opuštěnou melancholii Chiricových obrazů. Pro Todora Pavlova nadešel ten správný čas, aby nechal rozlévat rakiji vlastní výroby těm, kteří jsou s ním u stolu.
U poctivé pálenky z celých hroznů – nikoli z jejich slupek, jak je běžnější – pětaosmdesátiletý pán vzpomíná. Klíčová vzpomínka se týká toho, kterak kdysi dávno vstoupil do Vltavy, přičemž následný proud jeho života kopíroval proud řeky: směřoval k moři.
Rakiji si po Todorově levici dopřává jeho syn Alexandr, po pravici ji zlehka usrkávají vnuci Adam a Tomáš; nic z toho by nebylo, nebýt Todorova vstoupení do Vltavy. Nebyla by tedy ani skupina Alexandria, jež vlastní čtvrtou největší českou cestovku, hotely a další divize.
V předloňském roce měla společnost obrat 1,7 miliardy korun, EBITDA 63 milionů a cestovní kancelář obsloužila 75 tisíc klientů.
Holding založil a stoprocentně vlastní Alexandr Pavlov a postupně jej předává synům. Do rodinného byznysu je stále zapojen také Todor Pavlov – spravuje ho v Bulharsku, kde tento byznys započal. Teď mají všichni čtyři za sebou aperitiv před bohatýrsky štědrou a jižansky dlouhou večeří v bulharském Primorsku, v pětihvězdičkovém hotelu Belvedere, který jim patří.
V článku se dozvíte:
- Jak se nejstarší z generací Pavlovů dostal z Bulharska do Česka.
- Proč před turisty letěly v letadle z vůle Pavlovů plastová brčka.
- Jak vznikla CK Alexandria a jak (ne)vyšla dohoda s ČSA.
- Jak se z majitelů cestovky stali i hoteliéři.
- Jak majitel společnosti tasí dvě mladé pušky.