Celkem 1200 poškozených domů, z nichž sedm desítek už má demoliční výměr. K tomu nedostatek řemeslníků i stavebních surovin, jejichž cena šplhá vzhůru o desítky procent a náklady žene proti loňsku výš až o pětinu.
Poté co opadl bezprostřední šok ze střetu s tornádem, čelí obyvatelé poničených jihomoravských vesnic dalšímu střetu – tentokrát s realitou stavebního trhu. Přestože stát slibuje každé domácnosti pět milionů korun na demolici, opravu či pořízení nové nemovitosti, souhra nepříznivých faktorů může s podzimem zastihnout řadu rodin bez střechy nad hlavou.
Co s tím? Mohou rychlé a finančně dostupnější řešení nabídnout různé modulární, rychle rostoucí a často i DIY stavby, se kterými se v poslední době potkáváme stále častěji i u nás? A jaké rady a poučení lze čerpat ze zemí, kde mají s ničivým živlem více zkušeností?
„Vyřazené lodní kontejnery se ještě před rokem daly pořídit za třicet tisíc korun, dnes je pod sto tisíc neseženete. Pokud je tedy vůbec seženete,“ koriguje Zdena Zlatová z H3 atelieru moji představu, že v tornádem zasažených vinařských obcích by mohly vyrůst dočasné a třeba i mobilní „vesničky první pomoci“, které by šlo v budoucnu šikovně využít třeba k rekreaci.
Ateliér z Havlíčkova Brodu buduje jednoduché stavby právě z vysloužilých kontejnerů. Nabízí se s výměrou od 25 do 105 metrů čtverečních a v cenách od jednoho do tří milionů korun. Výhodou v nečekané větrné smršti může být plochá střecha i těžká ocelová konstrukce, která se obalí izolací a opláští dřevem.
Výsledný sendvič má tepelně izolační vlastnosti, které stačí na energetický štítek B. Dům lze použít jako chatu, ale může být zkolaudován i pro trvalé bydlení.
Oproti tradiční cihlové stavbě bývá hotový do dvou tří měsíců. Přímo havlíčkobrodský ateliér je však kapacitně vytížen objednávkami na pár měsíců dopředu „Pracujeme na mikrodevelopmentu pro investora v Severomoravském kraji, který plánuje z našich domů vytvořit projekt dostupného trvalého bydlení,“ vysvětluje Zlatová.
Podobným směrem míří i společnost Port X Lukáše Otevřela. Firma začínala před dvěma lety s designovou chatičkou Tiny House Done s výměrou pouhých dvanáct metrů čtverečních. Funguje jako stavebnice a ze smrkových desek bez izolace si ho můžete jako skládačku s partou kamarádů složit za pár dnů.
„Jen minulý týden jsme jich prodali pět. Poptávek máme mnohem víc, než stačí kapacity, i když jsme výrobu rozšířili na dva závody,“ dodává podnikatel s tím, že momentálně chystá na parcely někdejší zahrádkářské kolonie v pražských Modřanech soubor třiceti takových domků.
Do portfolia v Port X přidali i větší dům, který vyprojektovali s architekty ze studia Perspektiv. „Dál ale zůstáváme nezávislí na sítích i stavebních povoleních a dům jsme schopni dodat do tří měsíců,“ upřesňuje Otevřel. Zároveň doplní, že skokový nárůst cen dřeva až o sedmdesát procent posune o patnáct až dvacet procent nahoru také výslednou cenovku jejich produktů.
O poptávku prý nemá nouzi ani Secret Garden, společnost zastřešující různé modulární koncepty alternativního bydlení, kterým se po prodeji svého podílu v Zootu v současnosti zabývá Ladislav Trpák. Oproti dřevostavbám či přenosným modulům se navíc Trpák věnuje konceptům, které mají potenciál odolávat běsnícím živlům – jeho firma Scoolpt experimentuje s robotickým 3D tiskem betonových staveb.
„Zatím je to mladý obor, ale věřím, že do tří čtyř let zažije masivní rozmach,“ věří podnikatel, který za pandemie vytiskl první český 3D tištěný dům. Robotické rameno by podle něj šlo využít pro tisk betonových protihurikánových krytů, které americká legislativa předepisuje na Floridě.
Spojené státy patří k zemím, které jsou zdivočelým větrem bičovány nejvíc. Americkým středozápadem se od Kansasu po Ohio táhne takzvaná Tornado Alley, kde se ročně prožene víc než tisícovka tornád.
Podle stavebních předpisů ve většině států by měly být novostavby v „aleji tornád“ konstrukčně řešeny tak, aby odolaly smrštím o dvousetkilometrové rychlosti. Na to se snaží reagovat i nabídka na stavebním a realitním trhu, ať už jde o geodetické kopule částečně kryté zemními valy, nebo takzvané Silo Homes.
Ty díky kruhovému půdorysu snáz odolávají větru, jenže vysoké pořizovací náklady jejich rozšíření drží zkrátka. Podobně do ztracena vyznívají futuristické vize větruodolných staveb, které čas od času profičí světovými architektonickými médii.
Jedním z mála projektů s konkrétnějšími obrysy byla iniciativa hollywoodské hvězdy Brada Pitta po hurikánu Katrina, který koncem srpna 2005 zpustošil například New Orleans. Hercem založená nadace Make It Right v legendárním městě postavila přes sto cenově dostupných domů ve spolupráci s prvoligovými architekty typu Franka Gehryho.
Dohra hojně medializovaného příběhu má ovšem trpkou pachuť: nadace dnes čelí soudním žalobám, které na ni obyvatelé několika domků podali kvůli chatrné kvalitě staveb.