Německá automobilka Volkswagen zaplatí americkým státům New Hampshire a Montana za urovnání skandálu kolem měření emisí 1,5 milionu dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Volkswagen se už dříve s americkými soudy dohodl, že za nelegální používání softwaru, který zlepšoval výsledky emisních testů dieselových motorů, zaplatí ve Spojených státech 20 miliard dolarů na pokutách. Nyní ale ještě řeší spory s vládami jednotlivých amerických států a s místními úřady.

Volkswagen v roce 2015 přiznal, že po celém světě nainstaloval zhruba do 11 milionů aut s naftovým motorem software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Ty při testech ukazovaly mnohem nižší hodnoty, než odpovídalo skutečnosti.

Skandál, známý jako Dieselgate, stál už automobilku více než 810 miliard korun. Částka zahrnuje pokuty, opravy a soudní výlohy.

Se státem New Hampshire se firma nyní dohodla, že mu zaplatí 1,15 milionu dolarů a vybuduje v něm do roku 2024 rychlonabíjecí stanici. Státu Montana Volkswagen zaplatí 357 280 dolarů. Odškodné vychází asi na 280 dolarů za každý z dotčených 5500 vozů.

Soudní spory s několika dalšími americkými státy dál trvají.