Modul Odysseus, který se minulý týden zapsal do dějin dobývání vesmíru jako první soukromé kosmické plavidlo s měkkým přistáním na Měsíci, si při dosednutí na lunární povrch zlomil nohu a pak se převrátil. Podle agentury AP to uvedl jeho výrobce, americká společnost Intuitive Machines.

Firma předpokládala, že modul bude fungovat minimálně týden, nyní se podle ní blíží úplné ztrátě energie a s nadcházející lunární nocí provoz ukončí pravděpodobně už během čtvrtka.

Společnost Intuitive Machines zároveň s tiskovou konferencí o stavu mise IM-1, kterou vedla ve středu večer – šest dní po přistání modulu – společně s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), zveřejnila snímky Odyssea.

Je na nich vidět nejméně jedna zlomená noha z šesti, kterými přistávací modul disponuje.

Kosmická loď typu Nova-C měla při přistávacím manévru u jižního pólu Měsíce příliš vysokou rychlost, smýkla se a následně převrátila.

To narušilo komunikaci se Zemí i schopnost napájení, přesto se však podařilo získat data ze všech šesti vědeckých přístrojů NASA na palubě.

Tvrdší než zamýšlené přistání způsobila lidská chyba navigačního systému Intuitive Machines, který byl při přistání nepoužitelný.

Modul proto musel v kritické chvíli přepnout na experimentální naváděcí lasery NASA, zhruba o 1,5 kilometru minul rovinu vytyčenou pro přistání a skončil ve větší výšce, než se čekalo.

Přistál nakonec ve vzpřímené poloze na mírném svahu, na kterém se ale převrátil, uvedl šéf Intuitive Machines Stephen Altemus.

„Provedli jsme velmi úspěšnou misi,“ řekl Altemus na společném brífinku. Ve středu večer byl podle něj modul stále v provozu a vyráběl si solární energii, očekává se ale, že se brzy odmlčí. Řídicí středisko nicméně bude usilovat o opětovné spuštění Odyssea za tři týdny, až nad místem přistání vozidla v oblasti jižního pólu Měsíce vyjde Slunce,“ uvedl Altemus.

Ředitel mise Tim Crain nicméně dodal, že není jisté, zda se modul probudí. Extrémní mrazy měsíční noci by mohly poničit elektronické komponenty a způsobit vybití baterií.

Podrobnosti o získaných datech jak z přístrojů NASA, tak z dalších komerčních nákladů Odyssea, zveřejní americký úřad později. Vedení Intuitive Machines i NASA už přesto označila misi za klíčový průlom v nové kapitole zkoumání Měsíce.

Mise IM-1 se stala první soukromou misí, která na přirozené družici Země přistála.

Předchozí pokusy, mimo jiné japonské firmy ispace, která se pokusila měkce dosednout na měsíční povrch loni, či americké firmy Astrobotic Technology z letošního roku, skončily neúspěchem.

Mise byla zároveň důležitým milníkem pro Spojené státy, které se díky soukromým společnostem po více než padesáti letech vrátily na Měsíc.

Na startu se kromě Intuitive Machines podílela i firma SpaceX, která pro NASA dlouhodobě zajišťuje starty s pomocí svých raket.