Chytré telefony, které mnoho posledních let vypadaly prakticky stejně, čeká výrazná inovace. Kromě toho, že internet v nich zrychlí díky 5G sítím, se mobily budou brzy také dát ohnout.

Své skládací modely už kromě Applu ohlásili všichni velcí výrobci v čele se Samsungem a Huaweiem. Oba asijské giganty ovšem vpuštění do prodeje kvůli technickým problémům o několik měsíců odložily.

Blíž k cílové pásce má nyní, zdá se, čínská společnost. Podle posledních informací by měla svůj skládací model Mate X začít prodávat v září, a to za cenu 2300 až 2400 eur (v přepočtu okolo 60 tisíc korun). Nejprve doma v Číně a posléze i v dalších zemích disponujících pokrytím signálem 5G. Kdy a kde se tak stane, je zatím nejasné, stejně jako uvedení Huaweie Mate X na český trh.

Forbes a některá další média měly dnes možnost si ho poprvé v Česku vyzkoušet. Jediný kousek, jenž k nám doputoval z varšavské centrály, je prototypem, který Huawei představil na únorovém kongresu v Barceloně, kde ovšem zůstal vystavený za sklem.

Skládací novinka od Huaweie běží na Androidu a váží 295 gramů, tedy zhruba dvojnásobek oproti běžným chytrým telefonům s větší úhlopříčkou. OLED displej má ve složené variantě 6,6 palce, respektive 6,4 na „kratší“ straně, kde jsou nad sebou umístěny tři fotoaparáty. Mimochodem, ten nejlepší z nich má královské rozlišení 40 megapixelů.

Když se telefon otevře, získá rozměry menšího tabletu s osmipalcovou úhlopříčkou a s rozlišením 2200 x 2480 pixelů. Okolo dotykového panelu je rámeček, který zabírá 13 procent z plochy při čelním pohledu.

Velký telefon s velkým displejem, výkonným čipem Kirin 980 a zabudovanou 5G technologií je pochopitelně dost žíznivý, proto Číňané do Huaweie Mate X dali baterii s kapacitou 4500 mAh a 55wattovou rychlonabíječku, která mobil nabije z nuly na 50 procent za půl hodiny.

Samotný skládací mechanismus funguje poměrně ztuha, ale přesně. Ze složeného stavu mobil vycvaknete pomocí tlačítka a dlaní ho stlačíte do plného rozložení. Jak přesně ohyb zvaný falcon wing funguje, je tajemství. Vyladit ho natolik, aby s ním uživatelé neměli problémy, je pro výrobce velmi náročné.

Když dal konkurenční Samsung svůj ohebný model Fold k testování vybraným novinářům a influencerům, ukázalo se, že displej je velmi náchylný k prasknutí. Datum jeho vypuštění na trh tak jihokorejská firma odložila na neurčito.

Na námi testovaném prototypu Mate X, který je podle produktového specialisty Huaweie Martina Pipka v užívání (především v polské centrále) už od února, jsme žádné viditelné opotřebení displeje v ohybu, nebo dokonce prasklinu, nenašli. V místě ohybu je jen krycí fólie displeje maličko vyboulená, což je podle Pipka věc, na níž čínští inženýři před ostrým startem prodeje ještě pracují. Při pohledu na rozložený telefon tuhle nerovnost v podstatě nevnímáte, je ovšem cítit, když přes ni přejedete prsty.

Vydání Forbesu Ovládni AI!

Huawei v posledních měsících čelí problémům spjatým s americkým embargem a vedení společnosti nedávno přiznalo, že letos očekává pokles prodejů svých telefonů mimo Čínu o 40 až 60 procent. Z pohledu celkových čísel by pro něj ale nemuselo být tak zle. Podle Pipka už Huawei na konci května překonal hranici 100 milionů prodaných telefonů za tento rok. Loni se k tomuto milníku přitom firma dostala až v červenci.