skip to main content
Miliardáři

Oligarcha a majitel Chelsea Abramovič chce dojednat mír. Odletěl do Běloruska

Rusko-izraelský miliardář a majitel anglického fotbalového klubu Chelsea FC Roman Abramovič chce zprostředkovat mírovou dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině. Jak upozornil deník Daily Mail, ruský oligarcha odletěl do Běloruska, kde má asistovat při dnešních mírových rozhovorech mezi ukrajinskými a ruskými představiteli.

Požádal ho o to ukrajinský filmový producent Alexandr Rodnjanský. „Ačkoli vliv Romana Abramoviče je omezený, je jediný, kdo zareagoval a přijal výzvu s tím, že to zkusí,“ uvedl producent.

Účast pětapadesátiletého podnikatele, jehož majetek přesahující deset miliard liber ho staví na jedenáctou příčku žebříčku nejbohatších Rusů, potvrdil i mluvčí Chelsea. „Romana Abramoviče kontaktovala ukrajinská strana s žádostí o podporu při dosažení mírového řešení, a od té doby snaží pomoci,“ sdělil mluvčí klubu.

Abramovič už v sobotu večer oznámil, že odstoupí z vedení Chelsea a předá správcovství charitativní nadaci klubu. Chce se tím vyhnout sankcím, ale kritici upozorňují, že jde o prázdné gesto, které se do praktického vlastnictví klubu nijak nepromítá.

Reklama

Jak napsal deník The Jerusalem Post, Abramovič už je v Bělorusku, kde se delegace z Ukrajiny a Ruska setkaly v pohraničním městě Gomes. Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgen Korničuk nechtěl Abramovičovo zapojení do rozhovorů blíže komentovat – uvedl jen, že si váží každého, kdo chce svým vlivem pomoci míru.

Podle kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je cílem Ukrajiny okamžité příměří a stažení ruských sil z Ukrajiny. Na jednání vyslala svého ministra obrany. Co je cílem Kremlu, ale jisté není: ruskou delegaci vede Putinův poradce pro kulturu a ruská armáda paralelně se setkáním tvrdě ostřeluje Charkov, kde jsou hlášeny civilní ztráty.