Někteří lidé mají štěstí. A někteří ho mají opravdu hodně.

Třeba pětadvacetiletý motoristický fotograf Pepper Yandell, který se nedávno vydal fotit auta do Perského zálivu. Že to bude zážitek, předpokládal, neměl ale vůbec tušení, že se dostane i do světa místních šejků a ti ho s sebou vezmou na luxusní a exkluzivní rallye po Arabském poloostrově.

VIP závod se jmenuje Omanya a dostat vás na něj může jediná věc – to, že máte v garáži alespoň jedno superauto a najdete si v kalendáři šest volných dní, abyste mohli vyrazit.

Relativně nová rallye má zhruba 50 účastníků, všechny zatím z oblasti Blízkého východu. A asi vás nepřekvapí, že mezi nimi jsou i místní princové a šejci. „Jejich účast v závodě má své výhody,“ říká k tomu Pepper.

auto benzinka

Omanyi organizuje Supercars Club Arabia. Začíná v Maskatu, hlavním městě Ománu, a pokračuje přes města Súr a Nazvá až na hranici se Spojenými Arabskými Emiráty, kterou řidiči překračují po legendární silnici na hoře Jebel Hafeet (americký motoristický server Edmunds.com tuhle silnici označil za tu nejlepší, po které se můžete projet). Pak trasa pokračuje přes okruh formule 1 v Abú Zabí do Dubaje.

„Původně jsem odjel do Bahrajnu, abych tam fotil auta pro jednoho muže, který mě oslovil, protože se mu líbily mé snímky na Instagramu. Tvrdil o sobě, že má nejlepší sbírku superaut na celém Blízkém východě, a musím říct, že si ani moc nevymýšlel. Má jich asi sto, supersporty jako McLaren F1, Ferrari Enzo, Lamborghini Reventon nebo LaFerrari,“ líčí nadšeně Pepper.

Už to zní jako dost velké štěstí, pak ale přišlo ještě jedno větší.

RALLY-1200x800

Během svého pobytu v Bahrajnu se Pepper doslechl o Omanyii. Což nebylo nic zvláštního. Ale to, že se o americkém fotografovi doslechlo i několik účastníků závodu, kteří mu navrhli, aby rallye fotil, už úplně standardní není.

„Bylo to velice zvláštní, dostat osobní pozvánku od člena královské rodiny. Za to, že budu fotit jejich auta, mi nabídli účast zdarma, ubytování, peníze za mou práci plus volný přístup k jejich autům, což je něco hodně neobvyklého,“ vzpomíná Pepper.

ALL-2188-1200x800

V průběhu rallye se mu několikrát stalo, že mu její účastníci jen tak dali klíčky s tím, aby jim jejich auta nafotil s patřičnou scenérií.

„Nejúžasnější auto pro mě bylo LaFerrari. Rychlost, to, jak sedí v zatáčkách, a zvuk jeho motoru jsou totálně návykové. Majitel se mě nejdřív zeptal, jestli jsem už někdy v životě Ferrari řídil, a když jsem řekl, že jedno nebo dvě, tak odpověděl, že to stačí, že je to dostatečná kvalifikace,“ směje se Pepper.

A co ho na této snové rallye nejvíc překvapilo? „Čtyři věci,“ říká, „první byl zvyk účastníků kouřit při každé možné příležitosti vodní dýmku. Druhá byla jízda po Jebel Hafeet, to byl skutečně neuvěřitelný zážitek. Třetí byl určitě okruh Yas Marina v Abú Zabí, kde se jezdí závody formule 1.“

RALLY-2-1200x800

„A čtvrtá? Asi nejvíc mě uzemnila policejní eskorta z Abú Zabí do Dubaje. Jak už jsem řekl, jet závod s členy královských rodin má své výhody. Kde jinde na světě vás hlídají policisté, kteří jezdí v Porsche Panamera nebo v Lamborghini Aventador? Dubajští policisté měli za úkol zajistit, aby se jejich princ a jeho kolegové ze závodu mohli nerušeně prohánět po tamních dálnicích rychlostí přesahující 150 km za hodinu,“ dodává Pepper.

Nevím, jak vy, ale já už mám jasno – šetřím na auto, abych se téhle rallye mohl také jednou zúčastnit.