Na Forbes.cz se ptáme úspěšných lidí, co bylo rozhodující v začátcích jejich podnikání, tedy než vydělali svůj první milion. Zkrátka co přesně je k úspěchu dovedlo a jaké rady by dali ostatním.

Omar Koleilat sám sebe vnímá jako Čecha i jako Libanonce. Do České republiky se vrátil nejenom kvůli svým kořenům, ale také kvůli možnosti stát se profesionálním basketbalistou. Nakonec dal ale přednost podnikání na trhu s realitami a založil Crestyl – dnes jednu z největších developerských společností, která stojí za řadou jedinečných projektů. Jejich společným jmenovatelem je pohodlí, design a kvalita. „Rádi lidem přinášíme nové příjemné možnosti pro bydlení, podnikání i nakupování,“ říká Omar Koleilat. 


Rada první: Važte si získaných zkušeností, budou se vám hodit

Když jsem se k radosti svého otce rozhodl, že už nebudu profesionálním sportovcem, dostal jsem díky vzdělání v oboru architektury a investic do nemovitostí příležitost pracovat pro jednu britskou developerskou společnost. Jsem za ni dodnes velice vděčný, neboť jsem se zde mnohému naučil. Po nabytí zkušeností jsem se pak ale vydal vlastní cestou.

Všichni investoři se tehdy soustředili jen na největší města, já jsem však vnímal, že obrovský potenciál se skrývá i v regionech. Profesně mě v té době zajímala obchodní centra. Tato cesta se jevila svým způsobem jako celkem snadná, protože v regionech tehdy každého investora přivítali a vážili si jej.

Rada druhá: Tvrdě pracujte aneb „no pain no gain“

Začít s vlastním podnikáním ale nebylo lehké. Vstávání v pět ráno a dlouhá cesta na Moravu nebo do severních Čech se pro mě staly rutinou. A jak se hned na začátku podnikání ukázalo, u malé firmy mohou být i drobné změny nebo rozhodnutí obchodních partnerů fatální.

První opravdový projekt Crestylu bylo zajištění pozemku pro stavbu obchodního centra jednoho mezinárodního řetězce. Mým úkolem bylo dovést přípravu do fáze územního rozhodnutí.

Pak ode mě měla jedna velká mezinárodní firma, co pro tento řetězec stavby zajišťovala, pozemky odkoupit. Půjčil jsem si od rodiny několik set tisíc korun, kterými Crestyl zaplatil opce na pozemek, a s plným nasazením jsem pracoval na přípravách projektu.

om2

Rada třetí: Nepodceňujte „plán B“

Když jsem byl prakticky u konce a mělo dojít k prodeji, tak se obchodní řetězec s velkou mezinárodní firmou pohádal a ta za mnou přišla s tím, že od naší dohody odstupuje – v době, kdy už byly veškeré zálohy, půjčky a vše ostatní zaplacené a veškeré investované peníze utracené.

Poprvé jsem v podnikání pochopil, jak je důležité mít vždy nějaké alternativy, mít připraven „plán B“. V tu chvíli jsem si nedokázal představit nic jiného než konec firmy – vlastně ještě předtím, že opravdu začala.

Rada čtvrtá: Trocha štěstí se vždy hodí

Nakonec se ale historie Crestylu přece jen psát začala, i když pokud by tehdy došlo k odstoupení od uzavřené smlouvy, znamenalo by to vypršení uzavřené opce, ztrátu vložených prostředků a obrovské, zbytečně investované množství času a práce.

Měl jsem ale nakonec skutečné štěstí a při tomto obchodu narazil i na opravdu dobrého a čestného člověka s otevřeným myšlením – majitele pozemku. Přestože měl v danou chvíli možnost Crestyl potopit, tak nás naopak podpořil. Součástí tohoto projektu tak nakonec byly nejen špatné, ale i naopak velmi dobré osobní zkušenosti.

Rada pátá: Jednejte korektně a profesionálně

I přesto jsem si moc dobře uvědomil, že ne každý se vždy chová korektně. Což jsem po celý život považoval za špatné, a jak se potvrdilo nakonec i v tomto případě, každý by měl dohody dodržovat a chovat se profesionálně a transparentně.

Ta firma, která se chtěla zbavit svých závazků vůči mně, současně shodou okolností uzavírala velkou mezinárodní transakci, kde se objevil i jeden rodinný známý. A v korporátním světě – a nejen tam – se dohody porušovat nemají. Když ta firma zjistila, že by jim odstoupení od smlouvy s námi mohlo kvůli reputaci pokazit nesrovnatelně větší obchod, tak raději jako kompromis zaplatili mé náklady.

A kde se objevil ten první milion, který Crestyl skutečně nakopl? Podařilo se najít jiný obchodní řetězec, kterému jsem ty připravené pozemky prodal – a s vyšším ziskem, než jsem původně plánoval. Tento kapitál byl skutečný začátek Crestylu. Od té doby v projektech zůstáváme až do jejich kompletního dostavení a tím i eliminujeme pravděpodobnost, aby se podobný „zážitek“ opakoval.

Foto: Michael Tomeš