„Když váš byznys trpí, náš byznys trpí,“ říká v emotivním videu zakladatel Airbnb Bryan Chesky směrem k hostitelům. Zároveň se omlouvá, že s nimi kontroverzní krok – možnost zrušit ve stínu pandemie zcela bezplatně rezervace hostů – kalifornská společnost nekonzultovala.
Pokud kolem sebe máte někoho, kdo nemovitost na Airbnb pronajímá, asi víte, jaké rozhořčení to způsobilo. Tisíce a tisíce hostitelů po celém světě cítily, že byli odsunuti na druhou kolej. Že jejich ztráty nikoho nezajímají.
Šéf populárního jednorožce to nyní chce napravit.
Airbnb vyčlení ze svých zdrojů 250 milionů dolarů (tedy přes šest miliard korun), aby hostitelům po celém světě vyplatilo čtvrtinu toho, co by za zrušené pronájmy za normálních okolností a dle svých rezervačních podmínek (zrušení rezervace si neúčtují všichni) dostali.
Platí to retroaktivně pro všechny pobyty s check-inem od 14. března do 31. května a zároveň se tím i pro hosty do konce května prodlužuje možnost svou rezervaci bezplatně zrušit.
V rámci Airbnb také vznikl fond zaměřený na pomoc takzvaným superhostitelům, pronajímajícím nemovitost, kde sami žijí. Ve fondu je momentálně 10 milionů dolarů, z nichž milion dali dohromady zaměstnanci firmy a zbylých devět právě Chesky se dvěma spoluzakladateli.
Počínaje dubnem budou moci superhostitelé zažádat o jednorázový grant ve výši pět tisíc dolarů, který jim má částečně pomoci s placením nájmu či hypotéky. Airbnb bude urgenci jednotlivých žádostí posuzovat na základě několika kritérií typu, o jak velkou část svých celkových příjmů hostitel přišel a podobně.
Chesky dále zdůraznil, že se na americké hostitele vztahuje také vládní koronavirový záchranný balíček v podobě grantů, půjček pro malé podniky či příspěvků v nezaměstnanosti. Hostitelé prý na Kongres naléhali více než 105 tisíci telefonáty a e-maily – a byli vyslyšeni.