O důležitosti psychického zdraví se mluví čím dál více, obzvláště pod tíhou pandemie a války. Důkazem je i česká platforma Hedepy specializující se na online psychoterapii. Ta nyní získala dosud nejvyšší investici ve své historii.
Startup, který vznikl před třemi lety, obdržel od investorů dalších 2,15 milionu eur (asi padesát milionů korun). Svůj podíl v Hedepy navyšuje většina stávajících investorů: fondy Nation 1, Purple Ventures a investiční skupina RSJ. Do platformy již potřetí posílá finance také andělský investor Leoš Navrátil.
„V našem portfoliu je Hedepy jedna z nejúspěšnějších společností, která nás přesvědčila především reálnou pomocí tisícům lidí napříč světem. Zároveň se jí daří překonávat nastavené cíle. Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí takto silného hráče s celoevropskými ambicemi,“ říká Marek Moravec z investičního fondu Nation 1.
Firma nabízející psychoterapeutická sezení bez nutnosti osobního setkávání použije peníze na probíhající expanzi do Finska, Litvy, Estonska a Slovinska a také na rozvoj psychiatrické péče. Najít terapeuty či psychiatry s volnými kapacitami, obzvlášť pro děti, totiž není problém jen v Česku.
Hedepy, kterou v roce 2020 založili Lukáš a Ženata Krčilovi, Roman Zámečník a Martin Zdražil, již nyní působí kromě Česka na dalších jedenácti evropských trzích. V rámci expanzí potenciální trhy nejprve několik měsíců analyzuje a zjišťuje, ve které zemi může platforma adekvátně pokrýt chybějící kapacitu odborníků a odbornic.
Zároveň chce pomoci i těm, kterým na cestě k psychoterapii brání i jiné důvody než jen nedostatek kvalifikovaných terapeutů a terapeutek. „Online terapie často využijí i lidé, kteří sice chtějí své duševní problémy řešit, ale na klasické živé sezení se z různých důvodů nedostanou,“ přibližuje situaci výkonný ředitel a spoluzakladatel Hedepy Lukáš Krčil.
Idea vytvořit prostředí, skrze které se mohou lidé s problémem do čtyřiadvaceti hodin spojit s psychoterapeuty na dálku přes videohovor, napadla Krčila v době koronavirové pandemie. Spouštěčem pro něj byla hlavně omezená možnost pohybu a s tím související rostoucí počty lidí s psychickými problémy.
Zakladatelé vidí úspěch projektu především ve výběru kvalitních odborníků. Loni přes platformu proběhlo téměř padesát tisíc psychoterapeutických sezení a meziročně se aktivita stávajících klientů zvýšila o třicet procent.