Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je optimistická ve výhledu globální poptávky po ropě. Považuje však za riziko pro energetickou bezpečnost nedostatečné investice do těžby a výzvy k zastavení investic do ropy jsou podle ní kontraproduktivní. Uvedl to dnes generální tajemník OPEC Haísám Ghais.

„Stále vidíme, že poptávka po ropě je v letošním roce poměrně odolná, stejně jako tomu bylo loni,“ řekl Ghais. Poznamenal, že podle prognózy OPEC by poptávka měla letos meziročně vzrůst o více než 2,3 milionu barelů denně.

Ghais považuje investice do těžby ropy a plynu za důležité pro energetickou bezpečnost. „Máme poměrně málo volných kapacit, to jsme říkali opakovaně, a to vyžaduje společné úsilí všech zúčastněných stran, aby si uvědomily důležitost investic do tohoto odvětví,“ dodal.

Podobně se vyjádřil i ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí, který uvedl, že je zapotřebí investic od mezinárodních i národních ropných subjektů. A je nutné, aby finanční svět byl ochoten financovat ropu a plynu.

SAE je podle jeho slov na cestě k rozšíření své kapacity těžby do roku 2027 na pět milionů barelů denně ze současných 4,2 milionu barelů denně.

Mazrúí současně dodal, že skupina OPEC+, která kromě členů OPEC zahrnuje také další přední světové těžaře ropy v čele s Ruskem, dělá vše pro to, aby udržela zdravou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Nikdy se podle něj nezaměřuje na určitou cenu ropy, ale dbá na to, aby cena byla pro spotřebitele správná.

OPEC+ se loni dohodla, že do konce letošního roku sníží těžbu o dva miliony barelů denně. Kromě toho se Rusko a Saúdská Arábie letos v květnu dohodly na dobrovolném snížení těžby o dalších 1,66 milionu barelů denně. OPEC+ se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba čtyřiceti procenty.

Dohoda o snížení těžby se týká deseti členů OPEC, kteří by tak měli měsíčně těžit 25,4 milionu barelů denně, bez započtení dobrovolného závazku Saúdské Arábie.

Podle výpočtu agentury Reuters členové OPEC, na které se vztahuje dohoda o snížení těžby, v září mírně zvýšili produkci na 22,68 milionu barelů denně ze srpnových 22,6 milionu, hlavně kvůli vyšší těžbě v Nigérii.

Těžba celé skupiny OPEC, tedy včetně Íránu, Libye a Venezuely, stoupla na 27,73 milionu barelů denně z 27,61 milionu barelů denně v srpnu.