Skupina producentů ropy OPEC+ se dnes dohodla, že v září zvýší cílovou úroveň těžby o sto tisíc barelů denně, což odpovídá zhruba desetině procenta globální poptávky.

Skupina, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem zároveň varovala, že kvůli nedostatečným investicím do těžby v minulých letech bude od příštího roku problém plně uspokojovat rostoucí poptávku. OPEC to uvedl ve zprávě po středečním zasedání.

Dnešní rozhodnutí znamená výrazné zpomalení při zvyšování cílové úrovně těžby OPEC+ oproti červenci a srpnu. Pro tyto měsíce se skupina už dříve dohodla na zvýšení o 648 tisíc barelů denně.

OPEC+ tak do září zcela odbourá rekordní omezení těžby, ke kterému přikročil v roce 2020 po propadu poptávky zapříčiněném pandemií covidu-19.

Ceny ropy na zprávu zareagovaly růstem, severomořská ropa Brent si bezprostředně připisovala více než procento a blížila se ke sto dvěma dolarům za barel.

Podle analytiků je rozhodnutí OPEC+ ranou pro naděje Spojených států na výraznější zvýšení produkce ropy. Těžba skupiny OPEC+ navíc už delší dobu za dohodnutými úrovněmi výrazně zaostává.

„Je to tak malé, že to nemá žádný význam. Z fyzického hlediska je to marginální pohyb. Jako politické gesto je to téměř urážlivé,“ řekl k dohodnutému rozsahu zvýšení těžby analytik Raad Alkadiri ze společnosti Eurasia Group.

V červnu byla produkce téměř o tři miliony barelů denně nižší, než předpokládaly stanovené kvóty.

Americký prezident Joe Biden minulý měsíc absolvoval čtyřdenní cestu na Blízký východ, k jejímž cílům patřilo přimět těžařské země ke zvýšení produkce ropy.

Prostor skupiny OPEC+ pro výraznější zvyšování těžby je však omezený, protože některé členské země čelí sankcím a další se potýkají s nedostatečnými investicemi do těžby.