Společnost OpenAI představila nový systém umělé inteligence, který dokáže na základě textových pokynů od uživatelů vytvářet realistická videa. Startup OpenAI, který ve známost vešel po uvedení nástroje ChatGPT, je zatím poslední firmou, jež generativní AI využívá pro vytváření videí. A zdá se, že má v mnohém navrch.

Sociální sítě zaplavila videa, která ukazují, co nový nástroj dokáže. Firmu OpenAI podporuje a částečně vlastní technologický gigant Microsoft.

„Systém AI nazvaný Sora dokáže rychle vytvářet až minutová videa, která představují komplexní scény s více postavami, specifickými typy pohybu a přesnými detaily objektu a pozadí,“ uvedla na svém blogu firma.

Podle šéfa OpenAI Sama Altmana bude nástroj zpočátku k dispozici omezenému počtu tvůrců. Firma současně systém zpřístupnila týmu odborníků, kteří mají za úkol posoudit bezpečnost nástroje před jeho začleněním do produktů společnosti.

Generátory pro převod textu na video už dříve představily firmy Meta Platforms, Google či Runway AI. Sora se však zdá být v mnoha ohledech pokročilejší.

Stejně jako další generativní modely umělé inteligence i Sora může urychlit tvůrčí proces, ale zároveň vyvolává obavy, že by mohla ohrozit živobytí umělců a přispět k šíření dezinformací.

OpenAI počítá s tím, že po uvedení na trh bude možné zjistit, zda bylo video vygenerováno nástrojem Sora.

Detekce produktů vytvořených umělou inteligencí však není bez problémů. Ostatně OpenAI loni odložila vývoj nástroje, který měl odhalovat text vygenerovaný AI, zdůvodnila to nízkou mírou jeho přesnosti.