Operátorovi O2 loni klesl zisk po zdanění o 0,7 procenta na 6,09 miliardy korun. Výnosy se naopak zvýšily o 2,4 procenta na 35,04 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.

Hospodaření společnosti negativně ovlivnila přetrvávající vysoká míra inflace, která měla za následek výrazný růst provozních nákladů. Nejvýrazněji rostly náklady spojené s provozem mobilní sítě a mzdové náklady.

„Aby vedení společnosti alespoň částečně kompenzovalo výrazný růst nákladů a dokázalo zajistit zvyšování hodnoty a kvality služeb pro zákazníka, bylo nuceno toto promítnout do cen mobilních služeb a pokračovat ve striktní kontrole jak provozních, tak investičních nákladů,“ uvedlo představenstvo ve výroční zprávě.

Výnosy z mobilních služeb vzrostly o 2,6 procenta na 21,76 miliardy korun. Příjmy ze služeb v pevné síti se zvýšily o dvě procenta na 13,29 miliardy korun. Náklady na prodej se zvýšily o 2,3 procenta na 17,46 miliardy korun a osobní náklady vzrostly o sedm procent na 4,32 miliardy korun. Počet zaměstnanců skupiny přitom klesl o šedesát dva na 4077 lidí.

Za hlavní rizika pro letošní rok operátor považuje nepředvídatelný vývoj na Ukrajině a Blízkém východě spolu s nejistým makroekonomickým vývojem. Výnosy pak negativně ovlivní pokračující regulace terminačních poplatků v mobilní síti.

O2 je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. V současnosti poskytuje služby prostřednictvím téměř osmi milionů mobilních a pevných linek. Jediným vlastníkem O2 je investiční skupina PPF. O2 jí loni odvedla dividendu tři miliardy korun.