Říkejte tomu Oprah efekt nebo Opřin zázračný dotek, je to totiž úplně jedno. Podstatné je to, že dva dny po sobě tahle žena na burze předváděla pěkné kousky.

Slavná moderátorka v pondělí ráno oznámila, že si pořídila 10% podíl ve firmě Weight Watchers International, což je společnost, která lidem radí, jak zhubnout. A že zároveň s vedením podepsala smlouvu, že bude tuhle na diety a cvičení se specializující firmu propagovat. Sama Winfrey totiž čas od času s váhou bojuje a nemá problém o tom se svými diváky mluvit. A vzhledem k tomu, jak vlivná tahle žena v Americe je (podle našeho letošního žebříčku nejvlivnějších Američanek je na 12. místě), je jasné, že to pro Weight Watchers, která dlouhodobě bojuje s propadem zisků i odlivem zákazníků, byla trefa do černého.

„Weight Watchers mi nabídli možnost, jak bojovat s tím, s čím bojujeme všichni, tedy s naší váhou. Jejich programu naprosto věřím, a proto jsem se rozhodla do společnosti investovat a pomáhat jí v rozvoji,” uvedla Winfrey.

Čtěte také: 7 úspěšných lidí, jejichž kariéra se zrodila z neúspěchu

Okamžitě po tom, co svůj vstup do Weight Watchers oznámila, začala hodnota akcií společnosti stoupat. Nebo spíš letět vzhůru. S cenou, která vyšplhala na 18 dolarů za akcii, dokázala Winfrey jen silou svého jména zvýšit během dvou dnů hodnotu její celkovou hodnotu o přibližně 700 milionů dolarů.

Mimo jiné to znamená, že od pondělního rána stoupla hodnota akcií Weight Watchers na newyorské burze o 170 %. A kdo z toho nejvíc těží? V první řadě samotná Winfrey. Její 10% podíl má nyní hodnotu cca 110 milionu dolarů, koupila ho přitom za zhruba 43 milionů, což znamená, že sama si přišla na přibližně 70 milionů dolarů. Kromě toho také od Weight Watchers dostala právo na opci dalších 5 % akcií v ceně 6,79 dolarů za jednu. Což je cena, za kterou se tyto akcie prodávaly minulý pátek, tedy ještě předtím, než Winfrey svůj vstup do společnosti oznámila.

Pro královnu amerických denních talk-show je to ale samozřejmě taky velký závazek – jedna z nejbohatších žen planety bude muset nyní totiž ukázat, že dokáže skutečně splnit to, co se od ní očekává a v co investoři doufají. Winfrey podle smlouvy nesmí v nadcházejících dvou letech prodat ani akcii ze svého podílu a svou pozici ve firmě nesmí opustit po dobu minimálně pěti let.

Oprah Winfrey ale není jediná, kdo teď vydělává. Dalším velkým vítězem tohoto týdne je Ray Debbane, předseda Weight Watchers, který firmu vede už od roku 1999. Prohráli naopak tzv. short sellers, tedy investoři, kteří sázeli na to, že hodnota akcií bude nadále klesat. Tahle strategie jim totiž v posledních měsících vycházela a i dost vynášela. Tento týden ale narazili na něco nečekaného, na efekt Winfrey, přírodní sílu, jak ji nazval Debbane.