Elon Musk, zakladatel a CEO vesmírné společnosti SpaceX, se v poslední době dostal do zpráv ze dvou důvodů – pro spektakulární explozi rakety Falcon 9, ale hlavně se svým vizionářským prohlášením, že chce do deseti let dostat lidi na nejbližší sousední planetu. Celkem odvážné tvrzení vzhledem ke vzdálenosti Marsu a technickým obtížím, které se s tímto projektem pojí.

Však už si taky kritikové nenechali své komentáře pro sebe, jenže Musk není tím, koho bychom měli podceňovat. Americký miliardář přece strávil celou kariéru tím, že pochybovače nutil přehodnotit názory – ať se svými raketami nebo s elektromobily Tesla.

Muskův záměr postavit gigantické rakety schopné odnést na rudou planetu až sto osob najednou nebude v žádném případě snadný, třeba i proto, že na něj bude potřeba sehnat ze soukromých nebo veřejných zdrojů 10 miliard dolarů. Ale Musk se jeví i jako agresivní kolonizátor, protože do 40 až 100 let chce na Marsu vybudovat kolonii s populací milion lidí.

Čtěte také: Elon Musk chce zaslíbit Mars lidem. Svržením nukleární bomby

Měl jsem možnost s Muskem mluvit a je na vás, abyste si z rozhovoru udělali názor na to, jak nás tento podivín chce přemístit na Mars, a na proveditelnost celé této vize.

Tesla i SpaceX nejsou úplně standardní společnosti, obě prosazují velké nápady. Proč jste zvolil tuto cestu a proč jste na ní tak úspěšný?
Soustředím se na to, abych vytvořil ten nejlepší produkt. Jsem vizionář a jsem jím proto, že musím. Svůj čas trávím inženýrstvím a obě mé společnosti jsou způsobem, jak tuto činnost ještě posunout. Hlavně tím, že pracují s velmi chytrými lidmi, protože jedině tak vyřešíte důležité technologické problémy. Když se podíváte na vesmírné společnosti, neuspěly buď proto, že měly technický postup, který nevedl k úspěchu, nedokázaly přitáhnout nutnou masu talentu nebo jim prostě před cílovou čárou došly peníze. Ta čára je obvykle mnohem dál, než si myslíte, že je.

Je velký rozdíl mezi vaším současným modulem Dragon, který na ISS převáží jen náklad, a transportem lidí?
Rozdíl je v tom, pokud chcete dramaticky zlepšit bezpečnost celého systému. Dragon už dnes udržuje atmosférický tlak hladiny moře a normální pokojovou teplotu. Kdyby někdo nasedl do naší rakety, zvládl by let na ISS a zpět v pohodě, bez potíží. My totiž musíme transportovat i biologický náklad, myši, ryby a tak, takže modul musí umět udržet život. Hermeticky uzavřený nákladový prostor je docela velký, s dostatkem prostoru pro jednoho člověka.

Vaším konceptem je recyklace raketových systémů, což je, pokud se podíváme na enormní náklady na hardware, logický přístup k vesmírnému cestování. Proč se pořád ne úplně daří?
Hlavní problém je, že gravitace Země je pořádně silná, uniknout jí za pomoci chemických raket je sotva možné. Jednorázové rakety, na kterých už chytří lidé v minulosti pracovali, umožní možná dvouprocentní nárůst transportovaného materiálu na orbitu, což není mnoho. Pak, když se pokusili znovu využít raket, výsledkem bylo negativní užitečné zatížení, nula nebo dokonce minus dvě procenta. Trik je v tom, že musíme vymyslet takovou jednorázovou raketu, aby byla efektivní ve všech směrech. Na druhou stranu musíte být stejně chytří ohledně recyklace součástek. Je třeba zvažovat to, jak dostat náklad na oběžnou dráhu a jak rentabilně dostat hmotu zpět na Zemi.

Čtěte také: 9 knih, které si podle Elona Muska musíte v životě přečíst

Co vás žene na této cestě dál?
Lidé by měli dělat to, pro co mají vášeň. Přinese jim to víc štěstí, než cokoliv jiného. I já chci dělat věci, které mě naplňují, ale které jsou současně užitečné dalším lidem. Teď udělám takové malé přiznání – miluju video hry. A přesně ty mě coby kluka nasměrovaly do softwarového inženýrství. Chtěl jsem vydělávat peníze, abych si mohl koupit lepší počítač, abych mohl hrát lepší hry. Jasně, hraním her nikomu nepomáhám, tak jsem chtěl dělat něco, co bude. V každém odvětví musíte cítit satisfakci, když lidé, pro které tvoříte produkt nebo službu, jsou s nimi spokojení.

Což jste bezpochyby dokázal a mnoho lidi za to k vám vzhlíží.
Lidé mají tendenci vidět jen jednoho člověka a myslet si, že on všechno dělá sám a levou zadní. Ale já musím zdůraznit, že jediný způsob, jak jsem mohl tohle všechno dokázat, jsou ti úžasní lidé, co se mnou pracují. Společnost je skupina lidí organizovaná tak, aby tvořila produkt nebo službu, a produkt nebo služba jsou jen tak dobré, jako lidi v té společnosti. Chci vyzdvihnout mraky výjimečně talentovaných lidí, protože bez nich bych dokázal velmi málo. Já jsem náhodou jen tváří těchto společností.