V zimě většina z nás chodila v černé nebo šedé. Ti odvážnější maximálně přidali béžovou. S jarem se ale vše mění. Tak proč nezměnit i styl oblékání a šatník trochu neoživit barvami? Sestavili jsme návod, který zvládne i konzervativní minimalista.

Zařaďte neutrál. Ještě předtím, než naplníte šatník barvami, měli byste mít vytvořený dobrý neutrální základ, kterým budete barvy tlumit, mixovat a neutralizovat. Patří do něj černá, bílá, navy, světle béžová a šedá.

Čtěte také: Noviny i včelí vosk. Jak si uskladnit zimní oblečení na jarní sezonu

V těchto odstínech si na jaro pořiďte především kalhoty (navy, černé, béžové), trika (od každé barvy jedno), košile (bílou, navy) a plátěné tenisky. Nejenže se vám bude vše dobře a nenásilně mixovat, ale zároveň nebudete muset dlouze přemýslet, co si dnes vzít na sebe.

Vytvořte si vlastní barevnou paletu. Zhruba každých šest měsíců přijde módní svět s novým must have odstínem, který ovládne jarní či zimní sezonu.

Barevná paleta Pantone pro jaro/léto 2018.

To ale neznamená, že byste si neměli udělat svoji. Není žádná novinka, že ne všechny barvy sednou každému typu pleti, takže rozhodně nesahejte po prvním zářivém kousku, který visí v obchodě. Nejdříve si zjistěte, jaký jste barevný typ, a podle toho vybírejte. Tady je rychlý guide:

  • Světlé vlasy i pleť – zářivé a vybledlé barvy vám nikdy nesednou. Investujte do plných hřejivých tónů.
  • Zrzavé vlasy, pleť s tendencí červenat – jednoduché, prostě zapomeňte na jakékoli odstíny červené, růžové či syté oranžové, které rudnutí zvýrazní.
  • Tmavé vlasy a snědší/opálená pleť – sluší vám prakticky všechny barvy. Pokud máte zelené či modré oči, vybírejte barvy podle nich, zvýrazníte tak jejich přirozený odstín.

Vyložte barvy na stůl. Tak, teď, když byste měli zhruba vědět, jaké barvy si do šatníku pořídit, vyložte si je všechny (i společně s neutrálními kousky) před sebe. Doplňují se dobře? Ladí spolu? Nechybí vám nějaká? V ideálním případě byste před sebou měli mít tři až čtyři výrazné barvy.

Naučte se tónovat. Je to jednoduché. Jde o to, vzít si na sebe stejnou barvu, ale ve dvou různých odstínech. Je to trik, se kterým nikdy neuděláte chybu, jelikož odstíny se stejným pigmentem spolu vždy přirozeně ladí.

Myslete na kontrast. Stejně jako k sobě ladí barvy tón v tónu, skvěle k sobě jdou i ty na opačné straně spektra. Kontrastní barvy ale mezi sebou kombinujte vždy jen dvě. Stejně jako ve vztahu platí i tady stejné pravidlo – tři už jsou moc.

V doplňcích je síla. Pokud máte přece jen pocit, že barvy nejsou nic pro vás, zkuste je zakomponovat alespoň do detailů. Vždyť barevné kravaty nosí i konzervativní politici. Zvolte například barevné pouzdro na telefon či iPad, tkaničky u bot a kapesníček do saka. Ženy pak mohou neutrální paletu rozzářit barevnými botami, kabelkou nebo šátkem.