Zpomalit. To je slovo, které poslední dobou zní ze všech stran. Pěkně nádech, výdech, vypnout telefon, zavřít počítač a soustředit se svět kolem sebe.

Možná proto momentálně zažívají renesanci luxusní vlakové soupravy, které vypadají lépe než mnohé hotely. Když k tomu přidáte několikachodové menu servírované na čínském porcelánu, klavíristu a výhled z okna, nebude vám vadit, že se z bodu A do bodu B dostanete pomaleji než letadlem.

Tohle jsou ty nejzajímavější vlaky, kterými se můžete v současnosti projet.

Belmond Andean Explorer, Peru

Pokud plánujete vylézt na Machu Picchu nebo vidět jezero Titicaca, zabookujte si jízdenku v tomto prvním luxusním vlaku v Jižní Americe. Souprava vás proveze po andských vrcholcích mezi Cuzcem, dávným sídlem Inků, a druhým největším peruánským městem Arequipa.

Čtyřiadvacet kabin nabízí dostatek prostoru a jsou vybaveny stylovými ručně vyráběnými látkami z alpaky.

Train Suite Shiki-Shima, Japonsko

Tento vlak se honosí označením ultraluxusní a cestovatele zaveze do těch nejvzdálenějších zákoutí japonského venkova.

Čtěte také: Vířivka, vůně cedru i hudba pod vodou. 7 tipů na wellness v Česku i za hranicemi

Kupé jsou zařízena s odkazem na japonskou kulturu a při večeři nemůže chybět bílý ubrus a stoly s výhledem na míjející krajinu. Na palubě vám je samozřejmě k dispozici komorník a sluha.

Presidential Train, Portugalsko

Trochu blíž k domovu si můžete zarezervovat jízdu ve vlaku, který byl v roce 1890 vyroben pro krále Karla I. Portugalského a který před dvěma lety zažil reinkaraci, když se nejmenovaný investor rozhodl dát do jeho opravy milion eur.

Na palubě vám budou portugalské speciality vyvařovat michelinští šéfkuchaři a neméně vybraný je i vinný lístek.

Maharajas′ Express, Indie

Nejluxusnější vlaková souprava v Indii na palubě uvítá maximální počet 88 hostů, které vezme na čtyřdenní či osmidenní jízdu po indických památkách (ano, na cestě zastavíte i u Tádž Mahalu).

Čtěte také: Zámek, srub i chalupa. Zajeďte se o víkendu zahřát ke krbu

Design kupé je inspirovaný národními motivy, souprava také nabízí dva jídelní vozy, bar a odpočinkový lounge.

Simplon-Orient-Express, Evropa

Bezpochyby nejslavnější ze všech luxusních vlaků je Orient Express. Interiér ve stylu art deco v sobě odráží rozmanité prvky měst, ve kterých zastavuje – tepanou kůži z Istanbulu, hedvábné látky z Paříže a sklo foukané v Benátkách. Mimochodem, dvakrát do roka Orient Express zastavuje i v Praze.

Blue Train, Jižní Afrika

Tak trochu jiné safari. Ikona Jižní Afriky, která své hosty vozí z Pretorie do Kapského Města už celých 70 let. Více než 1500 kilometrů dlouhou trať zdoláte za 31 hodin, během kterých máte zajištěný čtyřiadvacetihodinový servis, takže si do kupé můžete nechat přinést například kaviár se šampaňským.

The Ghan, Austrálie

Asi jediný vlak, na jehož palubě můžete ochutnat speciality z klokana. Tato souprava, která trať z Darwinu do Adelaide brázdí už od roku 1929, vás vezme na čtyřdenní výlet skrz australskou divočinu.

The Canadian, Kanada

Během tří dnů tímto luxusním vlakem projedete přes hory, severoamerickou step a jezera, která se rozprostírají mezi Vancouverem a Torontem. Během dne si můžete sednou do panaromatických vozů, které mají prosklený strop.

El Transcantabrico Gran Lujo, Španělsko

Chtěli byste si jednou v životě vyzkoušet cestovat zpátky v čase? Tento pětihvězdičkový hotel na kolejích vám tu šanci dá. Osmidenní cesta ze Santiaga de Compostela do San Sebastianu je jednou velkou oslavou španělské kultury, historie a krajiny.

Golden Eagle, Rusko a Mongolsko

Zdolat Transsibiřskou magistrálu, která vede z Moskvy do Vladivostoku, trvá 14 dní. Během nich ale zvládnete projet mnoho ruských památek, pokochat se nádhernou a vždy se měnící krajinou a přejíst se kaviárem tak, že ho delší dobu nebudete chtít vidět (jestli to je možné).