Medaile udělované sportovcům na olympijských a paralympijských hrách v Paříži v roce 2024 budou ozdobeny kusem originálního železného kovu z Eiffelovy věže, oznámili ve čtvrtek organizátoři. Na každé medaili bude tento kov vybroušen do šestiúhelníku, geometrického tvaru evokujícího Francii natolik, že jí mnozí přezdívají hexagon.

Osmnáctigramové šestiúhelníkové žetony, které představují tvar Francie, navrhlo klenotnictví Chaumet. Vyrobeny jsou ze železa, které bylo při minulých rekonstrukcích odebráno z Eiffelovy věže, a poté dlouhá léta skladováno ve skladu, jehož umístění je tajné.

„Tento kousek dědictví, umístěný uprostřed a opatřený emblémem her v Paříži 2024, elegantně zapadá mezi zlaté, stříbrné a bronzové medaile a dodává jim dvoubarevný efekt,“ sdělili organizátoři olympiády v prohlášení.

Agentura Reuters uvedla, že na zadní straně medailí je vyobrazena řecká bohyně vítězství Niké, která útočí vpřed, s Akropolí na jedné straně a Eiffelovou věží na straně druhé. Paralympijské medaile mají pohled na Eiffelovu věž zespodu a jsou vyraženy Braillovým písmem s nápisem Paris 2024, jako pocta Francouzovi, který je vymyslel.

Prezident organizačního výboru her Tony Estanguet řekl, že k tomuto rozhodnutí vedla touha učinit medaile jedinečnými. „Vynaložili jsme obrovské úsilí, aby se tyto drahé kovy (zlato, stříbro a bronz) spojily s nejcennějším kovem Eiffelovy věže, klenotem francouzské koruny. Na medailích z roku 2024 je specifické právě toto propojení.“

Všech 5084 medailí vyrobila francouzská mincovna Monnaie de Paris. Olympijské hry v Paříži budou probíhat od 24. července do 11. srpna, paralympiáda se bude konat od 28. srpna do 8. září. Medaile udělované sportovcům na nadcházejících hrách byly odhaleny ve čtvrtek 8. února v sídle organizačního výboru Paříž 2024.