Představte si, že by se vaše první kampaň na Kickstarteru stala ani ne za měsíc nejvýdělečnějším projektem v dějinách téhle crowdfundingové platformy. Co byste udělali dál? Přišli s něčím ještě lepším?

Přesně o to se snaží pekingský startup SpeedX, který už na Kickstarteru strhal všechny rekordy se svým chytrým kolem Leopard. Teď se hlásí podruhé a jeho bicykl Unicorn má být ještě lepší a hlavně určený pro širší trh. SpeedX svůj prototyp představil na veletrhu CES v Las Vegas a znovu budil pozornost.

Unicorn je chytré silniční kolo s měřičem výkonu integrovaným přímo do řídítek. Má ještě lepší design, který dovnitř rámu skrývá veškeré kabely, je lehčí díky 850gramovému karbonovému rámu a má přepracovaný operační systém. A právě ten dělá z leoparda a teď i z unicorna tak unikátní záležitost.

Co si budeme povídat, měřič výkonu si, jakmile to šlo, na řídítka nainstaloval každý nadšený cyklista, protože kdo by nechtěl sledovat, kolik a jak najezdí? Jenže když na kolo jednoho výrobce připevníte něco od jiného výrobce, včetně všech těch kabelů, které někam musíte přichytit, máte na kole cizorodý prvek, co přinejlepším vypadá divně a přinejhorším i vadí při jízdě.

kolo

SpeedX je první a jedinou společností, která navrhuje kola i počítačový operační systém jako jeden celek. Takže kromě vestavěného wattmetru zajišťuje i bezchybné propojení bicyklu a moderních technologií. Leopard byl okamžitý hit a na Kickstarteru vybral víc než 2,3 milionu dolarů. SpeedX to zaskočilo, musel hned ztrojnásobit počet vývojářů a taky koupit jihočínského výrobce kol, aby poptávce vyhověl.

Unicorn je dalším z cykloprojektů Tonyho Li, zakladatele a ředitele SpeedX. Kola jsou pro něj vášní, protože cyklistika mu vrátila zdraví.

Ještě před pěti lety žil a pracoval ve Spojených státech pro Bank of America Merrill Lynch, ale pohodlný život mu nesvědčil. „Přibral jsem 25 kilo. A tak jsem se vrátil do Číny, zkontaktoval kamaráda a vyrazili jsme na kole po Číně a Tchaj-wanu,“ vypráví Li.

forstos

Právě tehdy si uvědomil, jak nenahraditelné zdraví je, a když zase zhubl, rozhodl se, že s kamarádem, někdejším vývojářem u Alibaby, založí firmu na výrobu kol. Následovalo několik investičních koleček a v prosinci 2014 vznikl projekt SpeedX.

Ale zpět k Unicornu – marketingový ředitel společnosti Raggy Lau tvrdí, že nové kolo je lehký bicykl pro běžného cyklistu, zatímco leopard byl silničním speciálem s aerodynamickými tvary. Unicorn je taky podle šéfů firmy „první cyklocomputer s Androidem na světě“.

Jednorožec pracuje s operačním systémem Android 5.0 a kromě výkonu zaznamenává samozřejmosti jako ujetá vzdálenost nebo taky celkový výkon. „Tempo, rychlost a srdeční výkon lze ovlivnit vnějšími okolnostmi,“ vysvětluje Lau. „Na druhou stranu výkon je nejlepší funkcí, kterou lze měřit, a vy tak máte k dispozici tvrdá data, s jejichž pomocí můžete analyzovat svůj sportovní výkon.“

Unicorn je právě na Kickstarteru, kde během dvou hodin čtyřikrát překročil svůj stanovený investiční cíl 50 tisíc dolarů, a momentálně se dostává k hranici jednoho milionu.