Výstavba připravované koncertní haly a související rekonstrukce domu kultury města Ostravy se prodraží. Původně byly náklady odhadovány na zhruba dvě miliardy korun, nově se počítá s částkou 2,6 miliardy korun. I s náklady na dokumentaci má projekt vyjít na 2,9 miliardy.

Cenu zvýšilo zejména zpřesnění podmínek pro založení stavby i růst cen na stavebním trhu. Město počítá s tím, že stavbu bude financovat s pomocí státu a kraje, ale nově by mohlo získat také prostředky z Fondu spravedlivé transformace.

Výstavba koncertní haly v podobě pouzdra na hudební nástroj začne v příštím roce. Aktuálně na projektu pracuje kolem 70 odborníků, kteří architektonický návrh Stevena Holla rozpracovávají. Americký architekt dnes poprvé přiletěl do Ostravy, aby se účastnil schůzky pracovního týmu, ale i debaty s odbornou a laickou veřejností.

Podoba koncertního sálu je známa od července 2019, kdy byly vyhlášeny výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města, připravované od roku 2017. Autory vítězného návrhu se stala studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Návrh stavby z výšky připomíná svým tvarem pouzdro na hudební nástroj. Nový koncertní sál bude mít téměř 1300 míst a nabídne zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava.