I když by se mohlo zdát, že primitivní kryptoměnová pump and dump schémata jsou už jen ozvěnou doby, kdy bitcoin ještě nebyl starý ani deset let, opak je bohužel pravdou. A z nějakého záhadného důvodu přitahují celebrity jako vosy limonáda.

Zatímco kryptoměnoví Belfortové této éry, jako byl zesnulý bývalý antivirový magnát John McAfee, již patří definitivně minulosti, za každého z nich nastoupí dva noví. Pokud už ne přímo jako noví Belfortové, tak alespoň jako jejich bílí koně.

Jsou to dva roky, kdy zavřela krám Jamiem Foxxem propagovaná burza Cobinhood, a sotva půlrok, co utichla aféra herce Stevena Seagala, který za propagaci kryptoměnového podvodu dostal pokutu 314 tisíc dolarů, a už zde máme další soudní při, kde hrají celebrity hlavní roli.

Hvězda reality TV a sociálních sítí Kim Kardashian, bývalý hráč NBA Paul Pierce a boxerská legenda Floyd Mayweather jsou obyčejně vděční za každý mediální výstup, na který nemusí vynaložit moc snahy. V případě soudního sporu, který 7. ledna v Kalifornii podal jako hromadnou žalobu jeden z oklamaných investorů do tokenu EthereumMax (EMAX), to ovšem bude platit stěží.

Celebrity měly zneužít své popularity k propagaci a umělému vyhnání ceny pochybné kryptoměny a samy z toho profitovat. Když na konci května 2021, tedy velmi krátce po svém spuštění, dosáhla hodnota tokenu svého absolutního vrcholu na hodnotě 0,000000597636 centu amerického dolaru, začali jeho autoři Steve Gentile, Giovanni Perone a Justin French token odprodávat a realizovat svůj zisk. Hodnota digitálního tokenu od té doby spadla asi o 97,5 procenta.

Kardashian se na podvodu měla podílet tak, že na svém Instagramu, který v dané době sledovalo přes 200 milionů lidí, publikovala příspěvek, kde tvrdila, že jí právě její kamarádi doporučili token EthereumMax. Příspěvek sice označila jako reklamu a dokonce přidala i obligátní prohlášení o vyloučení odpovědnosti, tedy staré známé upozornění, že nejde o finanční poradenství, zřejmě to ale nestačilo.

Zatímco popularity Kardashian autoři tokenu využili jen k legitimizaci projektu a zvýšení povědomí o něm, Mayweather již byl do podvodu zapleten o něco více. Kromě toho, že token například propagoval na tričku, dohodl se s tvůrci na tom, že za něj bude možné zakoupit lístky na jeho zápas s YouTube celebritou Loganem Paulem. Také to rapidně pomohlo dočasně zvednout zájem o bezvýznamné digitální aktivum a významně podpořit objem transakcí.

EMAX spatřil světlo světa v květnu 2021. Prvními známkami toho, že na prakticky neznámém tokenu není něco v pořádku, byla úplná absence white paperu, tedy informace o tom, kdo projekt řídí, i množství gramatických chyb na stránkách projektu. Přesto projekt již krátce po svém startu oznámil partnerství s Floydem Mayweatherem, které zahrnovalo i dohodu ohledně jeho zápasu s Loganem Paulem, kde EMAX figuroval jako jediná kryptoměna, za kterou bylo možné lístky na zápas pořídit.

K nákupu EMAX tokenů byli fanoušci motivováni například také možností získat podepsané Mayweatherovy rukavice. Podle obvinění po oznámení partnerství zobchodovaný objem tokenu doslova explodoval a nafoukl se více než desetkrát během prvních dvou dní. V následujících měsících měli Mayweather i Kardashian osobně opakovaně token propagovat.

Žaloba tvrdí, že tvůrci EMAX tokenu, stejně jako žalované celebrity, dělali nepravdivé a zavádějící prohlášení investorům o potenciálu tokenu vydělat peníze. Celebrity také údajně dostatečně neupozornily, že se nalézají na výplatní pásce EMAXu. Mayweather dokonce nikdy nepřiznal, že je za propagaci placený.

To mělo vést k oklamání neinformovaných investorů a umělému nafouknutí hodnoty tokenu, které umožnilo jeho autorům následný královský exit a znehodnotilo investorské prostředky. Všechny uvedené aktivity jsou podle žaloby porušením kalifornských zákonů na ochranu spotřebitele.

Popstar
Vydání Forbesu Popstar

Bude zajímavé sledovat, jak žaloba nakonec dopadne, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé se v minulosti mnohokrát opakovaně ukázalo, že žalovat celebrity propagující jakkoli pochybný produkt má vždycky značně nejistý výsledek, protože bývá velmi komplikované prokázat, že nabyly peníze nelegálně. Za druhé, pokud by byla žaloba úspěšná, bude pohled za všechny peníze na další celebrity, které spojily svoji tvář s často velmi pochybnými kryptoměnovými projekty.