Opatření přijatá v důsledku nového typu koronaviru drtí tuzemskou ekonomiku. Ministerstva se tak předhánějí v tom, které podnikatelům nabídne větší podporu. Řada úlev ale zatím nebyla schválena, čímž se situace stává nepřehlednou. Na co tedy, pokud jste OSVČ nebo firma, aktuálně máte nárok?
Odpuštěné odvody
Stát živnostníkům odpustí půlroční platby pojistného. Od března do srpna za ně zaplatí minimální zálohy na zdravotní i sociální. Ti, kteří je mají vyšší, doplatí rozdíl až při vyúčtování v příštím roce. Fyzické i právnické osoby zároveň nemusí odevzdávat daňové přiznání k dnešnímu dni. Stačí, když jej podají do 1. července. Veškeré sankce jim budou prominuty.
Ošetřovné
Po celou dobu uzavření škol mohou OSVČ, které zůstaly doma se svými potomky, čerpat od 1. dubna i ošetřovné. Zatímco zaměstnancům náleží 60 procent ze základu platu, příspěvek pro živnostníky je stanovený na 424 korun na den (necelých 14 tisíc měsíčně).
Bezúročné úvěry
Malí a střední podnikatelé, kteří kvůli nouzovému stavu utrpěli ztráty, mohou k provoznímu financování využít bezúročný úvěr z programu COVID. Půjčky od komerčních bank s alokací 35 miliard korun, jež zaručí Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), lze použít na mzdy, nájemné, náklady na energii nebo zásoby.
Podnikatelé ale musí doložit způsobenou škodu, např. potvrzením o zrušení zakázky nebo průměru výše denních tržeb. Podle ní se rozhodne o výši půjčky.
Pět miliard si mohly podniky bezúročně půjčit i přímo u ČMZRB, příjem žádostí však byl kvůli velkému zájmu již pozastaven.
Náhrada mezd
Stát chce také co nejvíce zabránit propouštění zaměstnanců ve složitém období. Zaměstnavatelé si tak budou moct zažádat o příspěvky na platy svých pracovníků.
Vláda na úterním zasedání rozhodla, že v případě zaměstnanců v karanténě a uzavřených provozů nahradí zaměstnavatelů 80 procent mzdy, a to do výše 39 tisíc korun. U omezení výroby v důsledku výpadku pracovní síly, surovin, či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29 tisíc korun. Podpora se vypočítá ze superhrubé mzdy. Trvat má zatím do dubna a je možné ji získat za období od 12. března.
25 tisíc na hlavu
Kabinet Andreje Babiše (ANO) v úterý schválil také jednorázový 25tisícový příspěvek pro OSVČ. Náleží každému živnostníkovi, který splní několik podmínek předložením čestného prohlášení. Například prokáže, že v důsledku koronavirových opatření mu poklesly tržby za první čtvrtletí meziročně o deset procent.
Tohle vše mají drobní i velcí podnikatelé jisté – pak jsou tu ještě úlevy, o kterých se prozatím hlasitě mluví, ale razítko by měly teprve dostat.
Odložení splátek
Schillerová rovněž navrhuje plošné odložení splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů. Každý, kdo takovou půjčku čerpá, by ji tak nemusel po dobu půl roku splácet. Tento rozporuplný krok považuje za nutný i guvernér ČNB Jiří Rusnok. Samotné banky tuto úlevu klientům, kteří si o ni sami zažádají, umožňují.
Šéfka resortu financí by zároveň ráda zrušila čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. Slibuje si od toho rozhýbání realitního trhu. Oba tyto návrhy by měla vládě předložit na středečním jednání.
Živnostníci a malé firmy ovšem nemusí spoléhat pouze na podporu od státu. Pomocnou ruku jim podává například i crowdfundingový portál HitHit.cz. Podnikatelům na svých stránkách nabídl možnost vytvoření vlastních projektů, skrze které by si tak zákazníci mohli zboží či služby oblíbeného podniku předplatit – a podnikatelé by do měsíce dostali peníze i bez půjčky u bankovních institucí.
„Vedly nás k tomu nejasnosti kolem vládní podpory OSVČ a malých firem,“ vysvětluje spoluzakladatel portálu Pavel Eichler. „HitHit pomáhá k životu jejich podnikatelským snům. Kdyby padli oni, padneme i my.“
Podle jeho slov přibylo na stránkách za týden 34 projektů, ale celkově jich očekává přes stovku. „Finanční cíl nemáme, nikdo neví, jak dlouho bude ekonomická karanténa trvat, ale pokud si vláda povede s podporou OSVČ a malých firem jako dosud, můžou se přes nás protočit i vyšší řády milionů korun,“ uzavírá Eichler.