„Na této krizi je pozitivní, že se v Češích odbrzdilo to dobré,“ říkal minulý týden šéf Brašnářství Tlustý Ivan Petrův. And boy was he right!

Tým 30 lidí z firem, univerzit a nemocnic, který na dálku ze své krkonošské chalupy vedl profesor na fakultě biomedicínského inženýrství Karel Roubík, dal za týden a půl dohromady plicní ventilátor. Výroba ale samozřejmě něco stojí, a tak se skupina bystrých mozků obrátila na lidi.

Ti pro projekt během pouhých 20 hodin vybrali prostřednictvím platformy Donio 12 milionů korun. Jakousi přispívací řetězovou reakci sdíleli lidé jako Ondřej Bartoš, Tomáš Havryluk, Josef Průša, Ondřej Krátký a hromada dalších lidí ze skupiny Covid19cz, což akceleraci výběru prostředků nepochybně podpořilo.

Snad nejkouzelnější na tom ale je, že nejde o příspěvky pár firem po milionech korun – zhruba 85 procent částky dali dohromady běžní přispěvatelé, po stovkách, tisícovkách.

„Nečekal jsem to ani v nejmenším, cílili jsme tak na dva miliony během následujících dvou až tří dnů,“ hlásí nadšeně strůjce platformy Donio David Procházka.

„Díky tomu, kolik lidí a jak rychle přišlo s pomocí a darovalo peníze, získal projekt pozornost Ministerstva průmyslu a obchodu. Už dnes ráno jsme s nimi zahájili jednání. Chtějí nám totiž pomoci projekt strategicky zastřešit,” pochvaluje si Pavel Doležal, šéf Kebooly a jedna z předních postav Covid19cz.

Štědrost Čechů si pochvaluje i šéf Nadace Via Zdeněk Mihalco, který upozorňuje na to, že krize dárcovství ještě nakopla. Nadace Via provozuje platformu Darujme.cz, kde lidé věnují prostředky neziskovým organizacím, spolkům či obcím. Loni přes ni proteklo zhruba 130 milionů korun, kdežto jen za poslední tři týdny už 15 milionů korun. A každý den to prý stoupá.

„Stalo se to, co jsme všichni chtěli, aby se jednou stalo – v Česku zafungovala občanská společnost. Zapojují se jednotlivci, starostové, firmy, mecenáši… To se často neděje ani na Západě. Vůbec se nemáme za co stydět,“ hlásí do telefonu Mihalco s tím, že velkou radost mu dělá benefiční koncert, který ve prospěch nemocnic v sobotu odehraje Česká filharmonie a u jehož příležitosti též probíhá na platformě sbírka.

A tak si tady žijeme. Josef Průša dodá všem štíty, Martin Hausenblas roušky a na ventilátory, případně na cokoli dalšího, se složíme. Češi to zvládnou!