Začátkem roku sociálními sítěmi trendoval hashtag #freeBritney – jeho obliba během pouhých dní stoupla o 377 procent. Cílem iniciativy, kterou rozdmýchala únorová premiéra dokumentu Osvoboďte Britney Spears, je podpořit zpěvačku v soudním boji o kontrolu nad svým životem a financemi.
Právní otěže totiž od roku 2008 třímá zpěvaččin otec James Spears. Snaha o ukončení opatrovnictví na soudní půdě probíhá v Los Angeles, a přestože sama zpěvačka se procesu dlouho osobně neúčastnila, tuto středu před soudem poprvé telefonicky vypovídala.
Během zhruba dvacetiminutové řeči přesvědčovala soudce, že se jí daří dobře a otcovskou „ochranu“ nepotřebuje. Uvedla také, že jí proti její vůli bylo nasazeno lithium (používá se například ke zklidnění mánií) nebo že se svým partnerem nemohou mít děti, protože má zavedené nitroděložní tělísko, které si bez přiznání svéprávnosti nemůže nechat vyjmout.
Soudem přidělení právníci zpěvačky podali žádost, aby byla funkce opatrovníka jejímu otci odebrána loni. Podle informací deníku The New York Times se Britney o totéž pokouší už od roku 2014.
Dva roky nato řekla soudnímu vyšetřovateli, že otec ji z pozice opatrovníka ovládá, omezuje její každodenní život a rozhoduje, s kým se Britney smí stýkat, mít vztah nebo třeba jak si vybaví svůj dům. Tvrdila také, že byla nucena vystupovat s horečkou a že už má dost toho, jak je otcem využívána.
James Spears tvrzení odmítá a argumentuje, že vždy jednal v nejlepším zájmu své dcery. Jak vůbec k současnému „mocenskému“ uspořádání v rodině Spearsových došlo? V letech 2007 a 2008 se Britney Spears pod tlakem médií a stresu z rozvodu, při kterém zároveň nedostala do péče své dva syny, několikrát psychicky zhroutila.
Správu majetku i každodenních rozhodnutí převzal právě její otec a měla být pouze dočasná, nicméně se protáhla. James Spears už sice kvůli vlastním zdravotním problémům není výhradním opatrovníkem, ale moc nad zpěvaččiným osudem stále drží.
Navzdory tomu, že Britney Spears třináct let od své osobní krize žije spořádaný život, stále nad ním nemá plnou kontrolu. „Nesvéprávná“ zpěvačka přitom odjela několik světových turné, vydala alba, hrála v reklamách, působila jako porotkyně v americkém X Factoru a čtyři roky měla v Las Vegas show, která vydělala 137,7 milionu dolarů.
Jejích alb se podle žebříčků časopisu Billboard po celém světě prodalo téměř 150 milionů a kolegové z amerického Forbesu počítají hodnotu jmění Spearsové na 60 milionů dolarů. Ona sama z téhle sumy paradoxně vidí jen zlomek: dostává týdenní „kapesné“ ve výši dvou tisíc dolarů. Na zbytku sedí právě její otec.
V přepočtu necelých 1,3 miliardy korun je slušná sumička, ale v porovnání s kolegyněmi z branže je překvapivě nízká. Například jen nemovitosti patřící zpěvačce Taylor Swift, která kariéru začala o několik let později, přesahuje hodnotu celého Britneyina jmění. Celkově odhaduje Forbes jmění Taylor Swift na 365 milionů dolarů.
Navíc ani Swift není v kategorii zpěvaček na špici. Nejbohatší popovou hvězdou je s 600 miliony Rihanna. „Nízké“ číslo u Britney Spears je nejspíš ovlivněno i složitou právní situací.
Například jen v roce 2018 musela zaplatit za soudní poplatky 1,1 milionu dolarů a svému exmanželovi a otci svých dětí Kevinu Federlineovi platí vysoké výživné. Kromě toho má její otec podíl ze všech zpěvaččiných příjmů – u zmiňované show ve Vegas šlo o 1,5 procenta.
Právník Spears už v listopadu uvedl, že se Britney otce bojí a že dokud bude dohlížet na její záležitosti, nevrátí se k veřejnému vystupování. Soud má pokračovat 14. července.