Už v září se začne měnit tvář spodního centra Liberce. Zanedbaná a léta nedotčená část podél koryta řeky Nisy dostane konečně důstojnou podobu – a Liberečanům přinese i náplavku.
Možná z ní nebudou mít tak kouzelný výhled jako Pražané na Hradčany, ale dostanou se alespoň blíž k vodě, která je pro ně dosud nedostupná.
Přeměna prostoru u krajského úřadu začala loni v říjnu výstavbou parkovacího domu. Ten pojme na 244 aut, která zmizejí z okolních pozemků. Liberecký kraj za něj zaplatí přes 230 milionů korun a hotový má být do letošního listopadu. Stavebně se tak bude krýt s druhou etapou, při níž se stavaři pustí do náplavky.
Její vysoutěžený návrh zpracovalo studio re:architekti před téměř šesti lety. Realizace se finančně rozdělí na dvě části: jedna půjde za Libereckým krajem, druhá pak za městem Liberec. Obě dohromady vyjdou na zhruba 200 milionů korun. „Na letošek máme k dispozici kolem sta milionů,“ uvádí náměstek hejtmana Zbyněk Miklík. Krajská část vyjde na zhruba 130 milionů a bude tou stavebně náročnější.
Zatímco teď je přístup k Nise uzavřený, po dokončení náplavky k ní bude moci sejít každý. K sezení poslouží schodišťové stupně, vznikne nový park a také náměstí se stánkem s občerstvením. To bude ostatně jediná stavba, která vystupuje ze země.
„Je to dřevostavba s veřejnou toaletou opláštěná vlnitým plechem,“ přibližuje architekt David Pavlišta, spoluautor návrhu. Pro osvěžení poslouží kruhová fontána zapuštěná do náměstí, vyvedená v dekoru odkazujícím na textilní vzory, a nový bude i přístup do budovy krajského úřadu a lávka přes Nisu.
Před budovou sousedního Evropského domu zase vznikne zpevněná plocha, na kterou se bude moci umístit třeba pódium pro nejrůznější akce. Architekti chtěli původně zachovat i trubkové zábradlí, ale nakonec ho museli nahradit novým. Ne všechny nápady se totiž zamlouvaly Povodí Labe.
„Naši snahou bylo přiblížit vodu lidem a vybudovat tam jez, který by hladinu zvedl na stálou úroveň. Ale to byla třeba věc, kterou Povodí Labe razantně odmítlo,“ vysvětluje náměstek libereckého primátora Jiří Janďourek.
Město naváže na náplavku vybudováním promenády po obou stranách a nového parku na místě současného parkoviště. U Šolcova domu, kde sídlí správa CHKO pro Jizerské hory, pak vznikne zahrada, dětské hřiště i lávka přes řeku.
Podle plánů by mohla být náplavka přístupná veřejnosti příští rok. Prokoukne tak jeden z koutů města, na který se léta zapomínalo. V historii se mu přitom přezdívalo liberecké Benátky, kdy řeku protékající centrem lemovaly z obou stran domy. Rozvoj textilních fabrik nakonec Nisu sevřel mezi pobřežní zdi a udělal z ní stoku.
Liberec zároveň není jediným městem v regionu, kde chtějí využít přírodního vodního zdroje. Na náplavku si pomýšlejí i v nedalekém příhraničním Hrádku nad Nisou. Tamní projekt Vodního parku u Dělnického domu má vyřešit nevyužívaný a zarostlý prostor mezi ulicí Legionářská a sídlištěm Pod tratí.
Vizualizace Projektový ateliér David
Odhad zdejší investice se zatím pohybuje přes šestnáct milionů korun a město ji chce zaplatit částečně ze svého rozpočtu, částečně z dotací.