Přes tři miliardy korun zaplatí za výstavbu Centra urgentní medicíny (CUM) liberecká krajská nemocnice. Je to o více než miliardu více, než bylo původně v plánu. I kvůli tomu musela nemocnice první výběrové řízení zrušit, o stavbu centra za cenu 2,2 miliardy korun nikdo neprojevil zájem.

Teď byly nabídky čtyři, uspěla ta od konsorcia firem Syner, Metrostav DIZ a Geosan Group. A problém není ani to, že Metrostav DIZ je dceřinnou společností Metrostavu, kterému vrchní soud loni zakázal na tři roky účast ve veřejných zakázkách. Liberecký kraj si ale ověřil, že na „dceru“ se toto omezení nevztahuje. S výstavbou by se mělo začít už letos na jaře, skončit má za čtyři roky.

Na částku 3,146 miliardy korun se bude skládat několik subjektů. Největší finanční zátěž ponese Liberecký kraj, a to téměř 2,1 miliardy korun. Další tři akcionáři, mezi něž patří třeba město Liberec, přidají zhruba 180 milionů korun a zbytek doplatí nemocnice. Ta se ještě pokusí na pokrytí svých nákladů získat evropskou dotaci. Stát na modernizaci nemocnice v pátém největším městě republiky nepřidá ani korunu.

CUM přitom Liberec nutně potřebuje, její výstavbu připravuje už více než deset let. Má zefektivnit a spojit provoz urgentních příjmů, centrálních operačních sálů, intenzivní péče. Poskytne i zázemí pro klíčové laboratoře, centrum zobrazovacích metod a dalších navazujících pracovišť.

V současné době je urgentní příjem rozdělený na interní a chirurgický a sídlí ve dvou budovách. To je problém i dalších oddělení a oborů, která ač jsou příbuzná nebo logicky propojitelná, nacházejí se v areálu nemocnice na různých místech. Dohromady nemocnice provozuje více než 35 nemovitostí o podlahové ploše přes osmdesát tisíc metrů čtverečních. Dvaadvacet budov je přímo v jejím areálu a jejich průměrné stáří je sto let.

Firmy, které výběrové řízení vyhrály, postaví nejdříve parkovací dům pro 330 aut, kde bude energetické centrum pro celý areál nemocnice. Pak přijde na řadu nemocniční pavilon s operačními sály, laboratořemi a lůžkovou částí. Vysoký bude 27 metrů, široký asi čtyřicet a dlouhý kolem 120 metrů. Projekt na něj vypracovala podle svého návrhu společnost SIAL architekti a inženýři, která uspěla v architektonické soutěži vyhlášené už před sedmi lety. Od té doby žádných výrazných změn nedoznal, pouze se mírně optimalizoval.

Krajská nemocnice v Liberci slouží pacientům i z okolních regionů, ročně provedou lékaři na čtyřicet tisíc operací a v ambulancích ošetří více než sedm set tisíc lidí.