Denně děláme podle odhadů až 35 tisíc rozhodnutí. Od toho, jestli ráno odložíme budík, až po to, který seriál si pustíme před spaním.

Někdy ale nemusíme být na rozhodování vůbec připraveni – naše schopnost udržet si čistou hlavu a rozhodovat se správně se totiž v průběhu dne mění.

Pak přichází na řadu metoda HALT koučky Melody Wilding. Cílem je, abyste odhalili, proč se necítíte v pohodě a čím by mohla být vaše rozhodnutí ovlivněna. Hladem? Naštvaností? Samotou nebo třeba únavou?

Wilding tvrdí, že pokud tyto emoce nebo stavy máte, budete se s největší pravděpodobností rozhodovat špatně. Až se tedy příště budete cítit nesví, položte si před rozhodnutím tuhle otázku: Nejsem náhodou hladový/á, naštvaný/á, unavený/á nebo sám/sama?

Pokud se budete cítit hladoví, není nic jednoduššího než si před rozhodnutím dát malou svačinu. Než tedy pošlete kolegovi nepříjemný e-mail, ujistěte se, že máte plný žaludek. Po obědě byste toho mohli litovat.

Jestli zase jednáte v afektu, dejte si 10 minut pauzu a zažeňte svou naštvanost třeba meditací. Jen si vzpomeňte, kdy naposledy jste litovali něčeho, co jste řekli nebo udělali, když jste byli ve varu…

Únava je dalším nepřítelem správných rozhodnutí. Pokud cítíte, že na vás jde spaní, dejte si kávu nebo černý čaj. Ideálně, pokud máte možnost, to ještě spojte s krátkým, dvacetiminutovým šlofíkem. A rozhodnutí udělejte až pak.

No a pokud se cítíte nepochopení, odmítnutí nebo zkrátka sami, zavolejte někomu, kdo vám zvedne náladu. Nebo jděte s kolegou do kuchyňky na malý pokec. Uvidíte, že se budete rozhodovat lépe.