Největší, nejzajímavější, nejmodernější. Superlativy se ve světě muzejnictví nešetří. A už vůbec ne, když přijde řeč na žhavé novinky.

Od dějin starého Egypta přes umělou inteligenci až po moderní umění nebo hmyz, to jsou témata, kterým se věnují spektakulární muzea, jež otevřou v letošním roce. Co nejlepšího a nejzajímavějšího se chystá? 

Velké egyptské muzeum, Káhira, Egypt

Jedno z nejvíc očekávaných muzeí posledních let mělo otevřít už před několika roky. Jak ale bývá zvykem u projektů mimořádného rozměru, tak i v tomto případě se stavba protáhla a Velké egyptské muzeum, které je nedaleko slavných pyramid v Gíze, se má konečně otevřít letos.

Grand Egyptian Museum

Se svou plochou padesáti hektarů má jít o největší archeologické muzeum světa a také největší muzeum, které se věnuje jen jedné civilizaci. Návštěvníkům se tady představí zhruba sto tisíc předmětů včetně artefaktů z Tutanchamonovy hrobky.

Muzeum robotů a umělé inteligence (RAIM), Soul, Jižní Korea

Z minulosti Egypta do budoucnosti v Soulu. Spektakulární novostavba, kterou zčásti postavili roboti, má být jevištěm pro technologie budoucnosti.

Muzeum RAIM, které se má v jihokorejské metropoli otevřít ke konci roku, se věnuje rozšířené a virtuální realitě, holografii, umělé inteligenci, robotice a mnohým dalším technologiím. Autoři tady chtějí propojit výstavu s výzkumem, kulturou, ekonomikou. 

Muzeum umění, Busan, Jižní Korea

V Jižní Koreji se čeká ještě jedna velká událost na tamní kulturní mapě. V Busanu, v prostorách bývalé průmyslové zóny, se otevře muzeum zaměřené na digitální a moderní umění. Už teď se předpokládá, že bude mimořádně úspěšné, a chystá se jeho druhá pobočka v Hongkongu, která se má otevřít příští rok. 

Muzeum moderního umění, Varšava, Polsko

Zajímavá novinka ve světě umění a muzejnictví se chystá také jen kousek od českých hranic. Už v květnu se má ve Varšavě otevřít nové Muzeum moderního umění.

Jedná se o zásadní rozšíření a novostavbu muzea, které sídlilo v nevyhovujících prostorách. Ty nebyly navržené jako galerie pro moderní umělecká díla. Ambice s novou stavbou jsou velké, z muzea se díky novým prostorám včetně kina a posluchárny má stát pulzující kulturní centrum města. 

Istanbul Modern, Istanbul, Turecko

Nová budova istanbulského Muzea moderního umění u pobřeží Bosporu už měla být také otevřena, nakonec se brány do nové části uznávané instituce otevřou letos. Novostavba je součástí ambiciózní urbanistické koncepce přestavby přístavního komplexu Galataport. 

Mezinárodní afroamerické muzeum, Charleston, USA

V místech v Charlestonu, kde kotvily v osmnáctém a devatenáctém století lodě, které do Severní Ameriky přivážely otroky z Afriky, se letos v létě otevře Mezinárodní afroamerické muzeum.

Právě z trhů s otroky z Charlestonu má údajně devadesát procent černošských Američanů své předky. Jejich historie a hrozivé i poutavé příběhy má ukázat nové muzeum. Zájemcům má pomoci vystopovat i jejich rodokmeny. 

Centrum vědy, vzdělání a inovací Richarda Gildera, New York, USA

Jak se vcítit do života hmyzu? Třeba tak, že se ocitnete v termitišti. Architektka Jeanne Gang stojící za novou částí Amerického přírodovědného muzea v New Yorku vytvořila organický prostor, který připomíná vnitřek termitiště a který má v návštěvnících vyvolat pocit, že jsou sami ve světě hmyzu.

Právě tomu a mikroskopickým živočichům se nová část muzea, které se otevře ke konci roku, věnuje. 

Muzeum holokaustu, Toronto, Kanada

Původně tohle muzeum založilo v polovině osmdesátých let asi 35 přeživších holokaustu jako místo pro sdílení příběhů o téhle děsivé kapitole z dějin lidstva.

Nyní má za sebou muzeum generální opravu a přestavbu včetně nových expozic s jasným cílem: zaměřit se víc na mladé lidi a být centrem pro vzdělávání o holokaustu i v době moderních technologií. 

Muzeum umění a fotografie, Bengalúr, Indie

Ve třetím největším indickém městě se v únoru otevírá světu nové centrum tamní muzejní čtvrti. Soukromé Muzeum umění a fotografie se zaměřuje hlavně na indické umění a fotografii od dvanáctého století do současnosti. Vystavuje více než 60 tisíc děl.

Manchesterské muzeum, Manchester, Velká Británie

V tomhle případě sice nejde o zbrusu nové muzeum, ale o velkou přestavbu, která přitahuje ještě větší pozornost. Novogotické Manchesterské muzeum, které vzniklo ve druhé polovině devatenáctého století, se dočkalo rozšíření o moderní styl.

Díky tomu se tam mají v budoucnu konat speciální výstavy. V muzeu, které se otevře už v únoru, se nachází přibližně 4,5 milionu předmětů z oblasti přírodních věd a kulturních dějin lidstva.

Národní portrétní galerie, Londýn, Anglie

Po nejrozsáhlejší rekonstrukci v její historii se v červnu po třech letech znovu otevře Národní portrétní galerie v Londýně.

Novou éru v muzeu, jehož sbírka sahá od Tudorovců až po současnost, zahájí výstava londýnské fotografky Yevonde a krátce po ní se vůbec poprvé veřejnosti představí mimořádné snímky, které vyfotil Paul McCartney v době, kdy se z Beatles rodila světová hvězda.