Oxford, Cambridge, Princeton, Stanford nebo Wharton? Dveře nejlepších světových univerzit jsou českým studentům dávno otevřené. Velký podíl na tom mají soukromé střední školy a gymnázia, ze kterých jsou právě na tyto top univerzity světa studenti každoročně přijímáni. A tady jsou ty nejúspěšnější z nich.

Forbes vám, studenti i rodiče, opět přináší seznam deseti nejlepších soukromých středních škol a gymnázií Česka, které se pyšní výsledky v počtu svých absolventů vydávajících se studovat na nejlepší univerzity světa.

Oproti většině státních středních škol mají totiž devízu například ve výuce probíhající dvojjazyčně, nebo dokonce pouze v cizím jazyce, v sofistikovaném přístupu ke studentům, mezinárodní maturitě či v programech Cambridge IGSCE (International General Certificate of Secondary Education) a závěrečném IB Diploma (International Baccalaureate Diploma Programme), které jsou uznávány na univerzitách po celém světě, a studentům tak otevírají všechny dveře.

Každá z námi vybraných škol je trochu jiná, co se týče systému výuky i zaměření. Různé závěrečné zkoušky na těchto školách jsou také důvodem, proč náš seznam není zhotoven na základě výsledků maturitních zkoušek, ale skrz výčet nejprestižnějších zahraničních univerzit, na které byli jejich nejlepší absolventi přijati za poslední čtyři roky.

Díky tomuto přehledu zjistíte, že naše soukromé školství umí ročně připravit stovku žáků ke studiu v řádných bakalářských programech na nejprestižnějších univerzitách světa, a může se tak porovnávat se světovou konkurencí.

Dokazují to každoročně například soukromá gymnázia PORG, jejichž pobočka v pražské Krči je v žebříčku Education Advisers dle průměrných výsledků u závěrečných zkoušek IB Diploma nejlepší IB školou v celé Evropské unii a s nejvíce studenty na Oxfordu z Česka.

Devátou pozici pak v tomto žebříčku drží Park Lane International School a v první šedesátce jsou také International School of Prague a Riverside School Prague. Z Německé školy v Praze pak jde například do zahraničí víc než polovina studentů, z The English College in Prague odchází studovat do zahraničí osmdesát procent absolventů a z International School of Prague je to dokonce přes devadesát procent studentů.

Rozmanitost vysokých škol a oborů, za kterými míří, je také značná. Čeští studenti vzešlí ze soukromých škol v našem seznamu zapouští kořeny napříč celou Evropou, Amerikou, ale i Asií.

Najdete je například na Wharton School of University of Pennsylvania, která je světovou špičkou pro studium byznysu, na univerzitě v Hongkongu nebo v Torontu, na filmové akademii v New Yorku nebo na pařížské Sorbonne Université, kde zakotvili v oborech, jako jsou právo, ekonomika, biologie, letecké inženýrství, biomedicína nebo fyzikální chemie.

Pro každého studenta nicméně přívlastek nejlepší vysoká škola může znamenat něco jiného v závislosti na jeho touze po studovaném oboru, což v našem výběru českých nejúspěšnějších soukromých středních škol a gymnázií bereme v úvahu.