Čekali jsme jaro a zatím přišel mráz… Tak dobře, koncem ledna by člověk ještě asi neměl vyhlížet návrat špačků z teplých krajin, na druhou stranu už ale může legitimně špačkovat nad zimní nevlídností, která nemá konce.

Jestliže nemůžete z jakýchkoli důvodů zmizet z české zimy do exotiky, zde je pár tipů, jak si pocit léta – či aspoň jeho závan – na pár chvil přivodit i v srdci Evropy.

Filmy

Tenkrát na Západě

Pokud vám z tónů harmoniky nevyprahne v ústech, zajděte si k lékaři, vaše tělo nereaguje správně. V geniálním westernu režiséra Sergia Leoneho je dusná atmosféra i dusný vzduch, který se v horku tetelí a rozpíjí záběry kamery. Když se na obrazovce nad vyprahlou krajinou zvedne vítr, bude prach v očích štípat i diváka v zasněžených Alpách. Je vám to pořád málo? Dejte si pochod Clinta Eastwooda přes poušť v jiném Leonově mistrovském díle Hodný, zlý a ošklivý – pozor ale na úžeh!

Unaveni sluncem

Sluneční paprsky pronikají do každého koutu dači kdesi za Moskvou, odráží se ve sklenicích se zavařeninou. Šestiletá Naďa se jde s rodinou koupat k řece, s milovaným tatínkem jede proti proudu na lodičce, zkrátka letní idyla roku 1936… Pardon, letní idyla roku 1936? V jednom z roků Stalinova teroru? Neprozradíme víc, než že idyla v oscarovém snímku nakonec skončí, přesto vám horko bude pořádně.

Jízda

Road movie po česku. Dva mladí muži uříznou střechu auta a mají rázem zelený kabriolet. Jedou a neví kam, naloží dívku, neví jakou… Film Jana Svěráka z roku 1994 nemá složitý děj, ale copak má být léto komplikované? Ke sledování snímku si přibalte opalovací krém a neděste se, že budete mít jednu ruku dlouhou.

Knihy

Poslední léto ve městě

Foto Knihobot

Košile se lepí na tělo, cesta pro kávu či croissant se podobá přechodu pouště. Koloseum vydechuje z každého jediného kamene vedro zpět do ulic a Řím připomíná zvíře, které v extrémních podmínkách snižuje svůj tep, šetří krok a vyhlíží časy, kdy slunce nebude pálit tak úporně.

V těchto kulisách potká Leo osudovou lásku Ariannu, ne, nedopadne to celé dobře, přesto je radost román Gianfranca Calligaricha číst – už proto, že je to jako vizualizovat si v hlavě obměněnou verzi Felliniho Sladkého života, jehož atmosféru tak připomíná. Nechť je vaše vita dolce i v otravné zimě!

Dobrodruh Conan

Teleportem do krajin spalovaných sluncem je i v těch nejkrutějších mrazech četba knihy Dobrodruh Conan. Nakladatelství Argo v ní představuje mnohá z nejdivočejších dobrodružství legendárního barbara z pera Roberta Ervina Howarda. Neohrožený rek tu s krví podlitýma očima svádí boje s monstry v ruinách opuštěných měst, odolává útokům uprostřed nekonečných džunglí a dostává se do křížku s pirátskými bossy.

To vše s mečem v jedné ruce, sekerou ve druhé a zpravidla ve společnosti spoře oděné krasavice. Ani on toho na sobě koneckonců moc nemá. Takové bývá v Howardových fantastických krajinách vedro – a takové bude při četbě i vám.

Mikulášovy prázdniny

Foto Knihobot

K létu patří prázdniny, k prázdninám patří děti, k dětem patří vylomeniny a k vylomeninám patří Mikuláš. Aneb francouzský školák a jeho přátelé z pera Réného Goscinyho. Mikuláš, tlustý Vendelín, šprt Celestýn a další baví pořád spolehlivě, ať už jste v jakémkoli věku. Mimo jiné díky vtipným a vynikajícím pointám.

Písně

Love Generation

Jasně – je to odrhovačka! Ale ta chytlavá melodie! Ten kýčovitě podmanivý klip! Pocity jsou nepřenosné, přesto se zkuste vžít do těch, která má s tímto songem od Boba Sinclara spojené autor, jenž celý tento text svým podpisem garantuje: mistrovství světa ve fotbale v Německu 2006, nejvřelejší hromadná atmosféra, kterou kdy zažil, nádherné léto a ze všech koutů hraje právě Love Generation. Vau! Vau! Vau!

Somewhere over the Rainbow

„Ooooo ohoohooo oohoooo/Oohooo oohoooho ooooho/tam někde nad duhou/je cesta do nebe“. Tiše se spustí příjemně osvěžující déšť, nikoli tedy ten odporně pichlavý a ledový, jehož ústřední vlastností je schopnost vlézt člověku za límec, pročistí se vzduch a nad krajinou se klene barevné umělecké dílo. Déšť skončí, duha pomine, je čas vylézt z chaty a hrát v mokré trávě bosí badminton.

A lalala long

Samozřejmě by v tomto výběru letních písní mohl Bob Marley chybět. Ale byla by to škoda.

Móda

Dior jaro/léto 2023

Jak jinak přivolat jaro a léto v jeho nejestetičtější a nejgraciéznější podobě než pohledem na aktuální kolekci francouzského módního domu Dior. Dva dny po narozeninách otce zakladatele, tedy Christiana Diora, který na svět přišel 21. ledna 1905, představila kreativní ředitelka Dioru Maria Grazia Chiuri nejnovější kolekci pro jaro/léto 2023.

Je inspirovaná érou jazzu, zlatavými a brokátovými látkami s výšivkami a potisky květů, vzhled modelek inspirovala legendární Josephine Baker. Pro dokonalý zážitek chybí snad už jen trocha kvalitního daiquiri. Šedesát precizně vypracovaných modelů na promenádu do Biarritzu i do kasina v Monte Carlu, čistá krása, léto je tu. A s ním další dolary svítící v očích pana majitele, Bernarda Arnaulta, toho času nejbohatšího muže světa.

Jídlo

Melounový salát s fetou, jahodami a mátou

Jak voní letní zahrada? Třeba čerstvými jahodami ze záhonů a mátou z bylinkové sekce. Přidejte ještě sluncem políbený meloun, další tak typickou letní surovinu, navrch řecký sýr feta a máte tu pokrm, který vás sice nezahřeje doslova, ale metaforicky ano. Přenese vás totiž do časů, kdy se nejí jen za skleněnými výlohami restaurací, ale od rána do večera na zahrádkách. Recept si můžete přečíst v jednom z našich článků v sekci Forbes cooking.

Marmeláda z meruněk s příběhem

Stačí otevřít, podívat se a přivonět. Tohle je barva a vůně léta! Zaručený tip, jak si i v nejstudenější a nejnepříjemnější den naprosto rychle a snadno navodit radost.

Pití

Mimosa

Foto Sabel Blanco/Pexels

Slunce ve sklenici! Není snadnějšího způsobu jak si přivolat léto než s Mimosou, drinkem, na jehož přípravu budete potřebovat jen dvě ingredience, a to půl na půl šampaňské a chlazený pomerančový džus.

Mimosa je krásně osvěžující, chutný a šumivý drink, podávaný ve vysoké šampusce, která má schopnost lépe udržet bublinky. Poprvé byla připravena v roce 1925 v pařížském hotelu Ritz, kde se podávala na snídani jako vyprošťovák, a rázem se stala oblíbeným koktejlem.

Aqua de Valencia

Receta coctel agua de valencia preparado con Thermomix

Stručně a jasně: čerstvý pomerančový džus, lahev dobré Cavy (Pago de Tharsys, Juve & Camps, Recaredo…), panák vodky, panák ginu. Léto je tu!