Přiletět na utkání vlastního fotbalového klubu vrtulníkem nebo jím vyrazit za odpočinkem či adrenalinovými sporty.

Doprava rotorovým vznášedlem je stylová, rychlá a pohodlná, mnohým vlivným miliardářům se ale bohužel stala osudnou. Zde je sedm osobností, které ve vraku helikoptéry přišly o život.

Petr Kellner, † 27. 3. 2021

Petr Kellner ve výroční zprávě PPF 2018
Petr Kellner ve výroční zprávě PPF 2018

Na úvod nelze jinak než připomenout bývalého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Jeho smrt zasáhla celou zemi, když se s ním a dalšími pěti lidmi zřítil vrtulník Eurocopter AS 350 nedaleko ledovce Knik na Aljašce při heliskiingu.

Jako jediný pád stroje přežil bývalý profesionální snowboardista David Horváth. Šestapadesátiletý Kellner za sebou zanechal manželku, tři dcery a jednoho syna, ale také jmění odhadnuté Forbesem těsně před jeho skonem na 17,5 miliardy dolarů, tedy 382 miliard korun.

V roce 2021 mu tak patřilo 110. místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Dnes má říše spravovaná Renátou Kellnerovou hodnotu 382,9 miliardy korun.

Olivier Dassault, † 7. 3. 2021

Zdroj ČTK

V 69 letech zemřel při pádu helikoptéry politik, průmyslový a mediální magnát, francouzský miliardář Olivier Dassault. Tomu se stal osudný opět stroj Eurocopter AS 350, když při vzletu poblíž jeho sídla u normandského Deauville zavadil o strom.

Ačkoli byl Dassault sám zkušený pilot – ostatně v leteckém průmyslu se pohyboval odmalička, jeho děda byl známý konstruktér letadel a zakladatel značky Avions –, soukromý vrtulník během posledního letu neřídil.

Dassault za sebou zanechal pohádkové jmění, které mu Forbes v roce 2020 vyčíslil v přepočtu na 132 miliard korun.

Karol Kania, † 23. 2. 2021

Foto Facebook Karol Kania i Synowie

Do třetice během loňska přišel při pádu rotorového vznášedla typu Bell 429 o život další evropský miliardář, tentokrát Polák Karol Kania.

Za jeho život – i navzdory nepřirozené smrti se dožil úctyhodné osmdesátky – se mu podařilo nashromáždit majetek, s nímž se podle Forbesu dostal do stovky nejbohatších Poláků (konkrétně na 63. příčku). A před šesti lety časopis jeho majetek odhadl na 2,8 miliardy korun.

Toho se mu přitom podařilo dosáhnout pomocí poměrně netypického podnikání – pěstováním žampionů. Tedy alespoň zpočátku, později se totiž jakožto výrobce substrátu pro pěstování hub jméno jeho firmy rozšířilo napříč celým starým kontinentem.

Forbes Digital Premium