Loni se stavebnictví v Česku zadrhlo a prakticky na všech frontách se stavělo méně. Zatím je ve hvězdách, jestli se letos tenhle trend zlomí, ale i tak developeři a města připravují zajímavé projekty, které by s trochou štěstí mohli letos začít stavět. Vybrali jsme proto pro vás ty nejzajímavější z nich, které se v roce 2024 vyplatí sledovat.

Pokračující stavební rozvoj čeká letos například pražský Smíchov. Tam už nyní stojí a fungují domovní bloky Smíchov City, které postupně buduje developerská společnost Sekyra Group. A na tento rok má naplánované další etapy.

Loni byl zkolaudován první bytový domovní blok u ulice Nádražní, letos na jaře by se měl kolaudovat další dům z první etapy a další rezidenční domy chce Sekyra rozestavět mezi první a druhou etapou. A začít by měla také výstavba z jižní strany, kde v budoucnu bude i nový kampus České spořitelny.

Na jihu Smíchova navíc chystá Praha výstavbu nového dopravního terminálu za osm miliard a rekonstrukci haly vlakového nádraží. Rada hlavního města nedávno odsouhlasila, že na stavbu nové moderní dopravní stavby vypíše soutěž, a město tak počítá s tím, že stavět by se mohlo začít na konci letošního roku.

Když jsme u projektů města, čeká Prahu letos další etapa rekonstrukce Václavského náměstí. Na jaře by měl začít dopravní podnik s výstavbou tramvajové tratě za více než 1,2 miliardy, která se po mnoha letech do horní části náměstí vrátí.

Koleje se objeví po stranách náměstí, uprostřed vznikne promenáda, dělníci opraví chodníky, přibude zeleň i podzemní nádrže na zachytávání dešťové vody.

A začne ještě jedna výstavba z veřejných financí, která je ale velmi úzce napojená na soukromé investice, konkrétně na projekty developerské společnosti Penta Real Estate, spadající pod investiční skupinu Marka Dospivy. Ta loni dokončila svoji vlajkovou loď Masaryčku a právě vedle stojící Masarykovo nádraží čeká letos začátek velkých investic.

Za 3,4 miliardy začne rekonstrukce nádraží, která přinese další dvě koleje a také zastřešující platformu nad kolejištěm, která bude sloužit jako propojení pro pěší mezi Florencí, Masaryčkou a Hybernskou ulicí.

Zastřešení Masarykova nádraží, vizualizace Penta Real Estate

V Hybernské mimochodem v prvním čtvrtletí Penta otevře nový hotel The Cloud One. A na jaře začne stavět také další etapu projektu Nová Waltrovka v Radlicích, kde ke kancelářským budovám přibudou byty.

Pohne se i další významný pražský projekt. Už letos by se měla otevřít první část paláce Savarin, který rekonstruuje a přestavuje developerská skupina Crestyl. Konkrétně jde o první fázi rekonstrukce historické části samotného barokního paláce.

Projekt Savarin
Savarin

Moderní vestavbu Savarinu podle návrhu Thomase Heatherwicka už svým kladným posudkem schválili památkáři, takže Crestyl bude moci pokračovat v dalších etapách.

Neměli bychom ale zůstávat jen v Praze, protože stavět se bude i v regionech. Konkrétně Ostrava by ráda letos na podzim začala budovat moderní koncertní sál podle návrhu amerického architekta Stevena Holla.

Koncertní hala v Ostravě

To hlavní město na svou novou kulturní ikonu bude čekat déle. Architektonické studio Bjarke Ingels Group na začátku letošního roku teprve představí dopracovanou architektonickou a ověřovací studii Vltavské filharmonie.

Podle ní by se pak měla začít připravovat projektová dokumentace. Začátku samotné stavby by se filharmonie mohla dočkat po roce 2026.

Vltavská filharmonie, Bjarke Ingels Group

Stavební ruch je v plánu i v Brně. Tam, kde je nyní zanedbaná zelená plocha jižního centra, velkého rozvojového území situovaného v těsném sousedství historického jádra moravské metropole, vzniknou městské bloky s bulvárem, byty, ateliéry, kancelářemi i obchody.

Čtvrť, ve které bude bydlet a pracovat přes sedm tisíc lidí, připravuje investiční a developerská společnost J&T Real Estate, spadající do skupiny miliardáře Patrika Tkáče a jeho rodiny. Ta loni získala územní rozhodnutí pro první etapu projektu Trio Brno a začít stavět chce už letos.