Lidský metabolismus je fascinující. Je to důmyslný mechanismus, který zajišťuje, aby naše tělo mělo dostatek energie pro správné každodenní fungování, ale i pro podávání vrcholových sportovních výkonů. Většina z nás asi ví, že energii tělo čerpá ze dvou základních živin – ze sacharidů a tuků. 

Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se s těmito živinami vlastně děje, když je tělo spaluje a přeměňuje na energii? Většina je přeměněna na oxid uhličitý a vodu. Oxid uhličitý je pak krví přenesen do plic a odtud ho vydechneme ven a vodu přirozeně vyloučíme. Takže až příště půjdete běhat a zadýcháte se, můžete se motivovat tím, že s každým výdechem odchází z těla spálené kalorie. 

Z dechu se tedy dá zjistit mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. Na základě poměru mezi vdechovaným kyslíkem a vydechovaným oxidem uhličitým neboli RER (respiratory exchange ratio) se dá přesně zjistit, z jakého zdroje v daný moment „pálíme energii“. Nízké číslo značí spalování tuků, vysoké naopak převahu sacharidů.

Analýza metabolismu z dechu není žádnou novinkou. V běžné praxi se s ní ale nesetkáváme, zejména kvůli náročnosti na vybavení a čas.

To se ale na začátku loňského roku změnilo díky sourozencům Morovým, izraelským vědcům a triatlonistům, kteří přišli s revolučním přístrojem jménem Lumen. Představili ho poprvé v roce 2018, kdy se svým lákavým motem o hackování metabolismu na crowdfundingové platformě IndieGoGo získali přes 2,3 milionu dolarů od více než deseti tisíc podporovatelů. 

Lumen označují za revoluci v analyzování metabolismu, který podle nich nahradí velké laboratorní vybavení malým osobním přístrojem, který se dá synchronizovat s chytrým telefonem pomocí aplikace. A nezávislé studie potvrdily, že výsledky Lumen snesou srovnání s výsledky získanými v laboratoři. Lumen tak jako první poskytuje možnost spolehlivě měřit vlastní metabolismus kdekoli a v reálném čase. 

Lumen je součást vaší každodenní rutiny

Do začátku je třeba si stáhnout aplikaci a Lumen synchronizovat. Aplikace se vás zeptá na pár otázek týkajících se vašich cílů, fyziologie a životního stylu. Poté přichází takzvaný kalibrační den, kdy dýcháte do přístroje v různých intervalech – po probuzení, po jídle a během dne. Lumen si tak udělá obrázek o tom, jaká je vaše kapacita plic a jak vaše tělo běžně zpracovává sacharidy a tuky, jelikož tyto hodnoty jsou u každého velmi individuální. 

Poté by se Lumen měl stát součástí vaší každodenní rutiny. Dýchnout byste si měli poprvé hned po probuzení. Přístroj vás skrze aplikaci provede celým procesem, který se skládá z hlubokého nádechu skrze zařízení, zadržení dechu a poté dlouhého výdechu. Tento proces se opakuje zhruba dvakrát až třikrát. Lumen vám pak zobrazí vaše skóre od 1 do 5 (pomyslné RER).  

Po ránu je ideální skóre 1 až 2, což značí, že noční půst byl úspěšný a spalovali jste tuky. Pokud je skóre vyšší, znamená to, že spalujete energii ze sacharidů ještě z předchozího dne. Na základě ranních skóre a výsledků z průběhu několika dní vám pak Lumen doporučí denní jídelníček.

Ten se neskládá z konkrétních potravin či pokrmů, je to spíše takový pomocník, který radí, kolik sacharidů byste měli v daný den konzumovat a jak je správně rozvrhnout. 

Aplikace nabízí také edukační modely připomínající stories ze sociálních sítí, které jsou jednoduché a přehledné. Poskytují informace o tom, jak funguje lidský metabolismus nebo jak na něj působí cvičení a fyzická zátěž. Lumen je totiž dobré použít i před cvičením, a zjistit tak, zda máte dostatečnou zásobu energie pro kvalitní trénink.

Změřit se můžete i půl hodiny po tréninku a vidět, jak běh, jóga, posilování nebo jiná oblíbená aktivita ovlivnila váš metabolismus. Osobně toto vnímám jako nejlepší způsob, jak Lumen využít. Můžeme si totiž po cvičení ověřit, zda byl náš trénink natolik náročný, že při něm hlavní zdroj energie byly tuky.

Přístroj si můžete pořídit přímo u prodejce za 299 dolarů, kde je zahrnuté mimo jiné i členství v Lumen aplikaci. Zařízení je kompatibilní se systémem iOS i Android skrze bluetooth, a data z aplikace si tak můžete synchronizovat s aplikací Zdraví nebo Google Fit.  

Ideální pomůcka do ketogenní diety

Lumen bude určitě atraktivní pro ty, kteří mají v oblibě keto diety. Udržet si totiž takzvanou ketózu, tedy stav, kdy tělo místo cukrů spaluje tuky, je náročné. Avšak z vědeckého hlediska je celý tento koncept keto diet a metabolismu cukrů a tuků diskutabilní. I celkový princip Lumenu má své mouchy. 

Například nezjišťuje, zda tuky, které zrovna pálíte, jsou ty vaše „nahospodařené“. Pokud o metabolismu budeme zjednodušeně přemýšlet jako o ohni, který pálí, co do něj přihodíte, tak je jasné, že pokud bude vaše strava bohatá na tuky, budete jich spalovat více.