skip to main content
Miliardáři

Pan Amazon a královna L’Oréalu – nejbohatší muž a žena planety

Když se finančně daří Amazonu, daří se i jeho zakladateli Jeffu Bezosovi. Gigant internetového obchodu zažil dobrý rok, a tak se Bezos udržel v čele žebříčku druhý rok po sobě. Jeho jmění se vyšplhalo na astronomických 131 miliard dolarů, o 19 miliard dolarů víc než loni. Před rokem se Bezos přitom stal vůbec prvním člověkem, jehož majetek byl podle Forbesu oceněn na více než 100 miliard dolarů.

Jeff Bezos 9. ledna skrze tvůj Twitter oznámil, že se po 25 letech s manželkou MacKenzie rozvádějí. V příspěvku mimo jiné uvedl, že dvojici čekají skvělé chvíle v rolích rodičů, přátel a společníků v projektech.

Ještě tentýž den zveřejnil portál National Enquirer článek o Bezosově vztahu s bývalou televizní moderátorkou Lauren Sanchez. Zveřejněny byly i fotografie a zprávy, které si pár posílal.

V únoru Bezos vrátil úder, když v článku na serveru Medium obvinil National Enquirer z vydírání. Ukázal také dva e-maily, ve kterých mu představitelé tohoto média vyhrožují, že zveřejní intimní fotografie jeho a Sanchezové. Ve druhém e-mailu se dožadovali potvrzení, že jejich zprávy nejsou politicky motivované.

Vydavatel National Enquireru, společnost American Media, vydal prohlášení, že ve věci dokumentování Bezosova života postupoval podle zákona. Zároveň je však v dokumentu zmíněno, že by se Bezosova tvrzení měla vyšetřit. Od té doby nicméně téma utichlo.

Velkou otázkou zůstává, zda se šéfovi Amazonu podaří jeho jmění (v Amazonu mu patří 16 procent) zachovat i po probíhajícím rozvodu. Legislativa státu Washington totiž říká, že si partneři musí po rozvodu majetek rovnoměrně rozdělit, a to včetně příjmů, které jim plynuly po celou dobu manželství. Situaci by mohla změnit předmanželská, případně posvatební smlouva, ale zda Bezos takovým dokumentem disponuje, se neví.

Existenci předmanželské smlouvy nicméně mnoho nenasvědčuje, pár se totiž vzal ještě před založením Amazonu, v němž MacKenzie toho času působila jako účetní. Pokud si teď oba majetek rovnoměrně rozdělí, stane se MacKenzie Bezos nejbohatší ženou světa.

Bezos je jedním ze čtyř lidí, kteří se za poslední dvě dekády na prvním místě žebříčku nejbohatších vyměnili. Warrenu Buffettovi titul patřil jediný rok, Carlos Slim Helú držel prvenství čtyři roky a Bill Gates byl nejbohatším člověkem dlouhých 12 let.

Reklama

A kdyby zakladatel Microsoftu nepřevedl necelých 36 miliard dolarů do své nadace, vydržel by na prvním místě ještě letos, byť těsně.

Možná se tak narodila, možná je to L’Oréal

V případě Françoise Bettencourt Meyers platí oboje – dědička kosmetického impéria je totiž předsedkyní představenstva rodinného holdingu, což z ní s majetkem 43,9 miliardy dolarů dělá nejbohatší ženu světa (v celkovém žebříčku je patnáctá).

Vnučka zakladatele L’Oréalu Eugèna Schuellera (vynálezce barvy na vlasy) zasedá v představenstvu od roku 1997. V miliardářském žebříčku se poprvé objevila loni – rok poté, co zemřela její matka Liliane Bettencourt. Ta se v seznamu nejbohatších lidí planety objevovala pokaždé už od prvního vydání, které Forbes představil v roce 1987.

Jmění Bettencourt Meyers za rok vzrostlo o 7,1 miliardy dolarů (17 procent), a to díky skvělým finančním výsledkům společnosti, v níž drží 33procentní podíl. Podle odhadů je 90 procent jejího majetku pevně svázáno s vlastnickým podílem v L’Oréalu, který loni zažil nejlepší prodeje za poslední desetiletí, když na příjmech přiteklo 30,6 miliardy dolarů. Hnacím motorem růstu je Čína a celý region APAC, jenž na poli prodejů už předčil Severní Ameriku.

Předplatné Forbesu

Bettencourt Meyers žije v Paříži a je prezidentkou rodinné Bettencourt Schueller Foundation. Tato filantropická nadace ve Francii podporuje vědu a umění a nezapomíná ani na sociální otázky či řemesla. V minulosti podpořila například projekty zahrnující výzkum neuronů nebo rodiny s dětmi s autismem.

Bettencourt Meyers je také spisovatelkou, napsala knihu o řeckých božstvech nebo komentář k Bibli.

Ačkoli se Françoise Bettencourt Meyers stala nejbohatší ženou teprve letos, její jméno je dobře známé. O tento titul se totiž drtivou většinu uplynulých víc než 30 let střídaly nositelky příjmení Bettencourt a Walton. Françoise ostatně překonala loňskou nejbohatší ženu Alice Walton jen několik dní po uzávěrce žebříčku.