Navzdory drastickému šetření zakončil americký mediální gigant Warner Bros Discovery loňský rok hluboko v minusu. Nepříznivý trend chce nyní zvrátit sázkou na návrat Pána prstenů na stříbrné plátno.
Vlastník několika filmových studií a kanálů HBO, CNN či Discovery Channel už tři čtvrtě roku prodělává přes dvě miliardy dolarů v každém čtvrtletí. A právě snímky inspirované dílem J.R.R. Tolkiena by to měly zvátit. Šéf společnosti David Zaslav oznámil, že chystá „několik“ filmů podle předlohy slavného anglického spisovatele.
Zatímco práva na televizní zpracování Tolkienova díla vlastní Amazon, na základě kterých vznikl seriál Prsteny moci, filmová práva loni získala švédská mediální společnost Embracer Group.
Warner Bros Discovery (WBD) s ní nyní navázala několikaletou spolupráci, během které se pokusí zopakovat úspěch trilogií Pán prstenů a Hobit režiséra Petera Jacskona. Šestice filmů dohromady vydělala přes šest miliard dolarů a posbírala celkem osmnáct Oscarů.
WBD si zřejmě brousí zuby hlavně na výdělky. Společnost, která vznikla loni v dubnu sloučením firem WarnerMedia a Discovery, si z nákladné fúze stále táhne dluh téměř padesát miliard dolarů. Její šéf David Zaslav sice škrtá, kde to jen jde, nově vzniklý mediální konglomerát však zatím vykazuje ztrátu za ztrátou. V posledním loňském kvartálu to bylo 2,1 miliardy dolarů, čtvrtletí předtím 2,3 miliardy a předtím 3,4 miliardy.
Za poslední tři měsíce loňského roku WBD navíc zaznamenala výrazný propad tržeb z reklamy, značně neuspokojivé byly i výsledky její streamovací služby HBO Max. Ta navzdory seriálovým hitům jako byl Rod Draka nebo druhá série Bílého lotosu nabrala pouze 1,1 milionu nových předplatitelů, zatímco analytici očekávali 1,6 milionu.
Zaslav věří, že letos dojde k zásadnímu obratu. „Loňský rok byl rokem restrukturalizace, rok 2023 bude rokem budování. Jdeme na to,” prohlásil u čtvrteční prezentace kvartálních výsledků.
Jednou z vlajkových lodí se mají stát právě zmíněné filmy ze světa J.R.R. Tolkiena, které dostalo na starost studio New Line Cinema. Filmové studio stojí i za Jacksnovou trilogií Pán prstenů ze začátku milénia a poté, co jej v roce 2008 převzala společnost Warner Bros., produkovalo i trilogii Hobit.
„Přes všechen rozsah a detaily láskyplně zabalené do dvou trilogií zůstává obrovský, komplexní a oslnivý vesmír, o kterém snil J.R.R. Tolkien, na filmovém plátně z velké části neprozkoumaný. Příležitost pozvat fanoušky hlouběji do světa Středozemě je pro nás ctí,“ říkají nyní ve společném prohlášení noví šéfové filmové divize WBD Michael De Luca a Pamela Abdy. Podporu jim vyjádřil také sám Peter Jackson s nejbližšími spolupracovníky.
Kromě Pána prstenů sází WBD i na populární značky, které už ve svém portfoliu má. A to především na komiksové hrdiny sdružené pod značkou DC Comics, jako je Batman nebo Superman. Minulý měsíc představil režisér James Gunn desetiletý plán o pěti nových filmech a pěti seriálech, kterými se DC opět pokusí stvořit komplexní fiktivní svět po vzoru konkurenčního Marvelu.
„Je to pro nás jedna z největších příležitostí,“ míní Zaslav. WBD se letos chystá značně vytěžit i značku Harry Potter. Nedávno vydaná hra Hogwarts Legacy z prostřednictví kouzelnického světa prodala během prvních dvou týdnů přes 12 milionů kopií a vygenerovala tak společnosti tržby 850 milionů dolarů.
Zdá se, že investoři WBD ambiciózním plánům společnosti navzdory špatným finančním výsledkům věří. Akcie WBD se po čtvrtečním oznámení na chvíli propadly, poměrně rychle se však vrátily na stejnou cenu. Od začátku letošního roku už posílily o více než šedesát procent.
„Videohra Hogwarts Legacy se za necelé dva týdny stala třetí nejhranější hrou všech dob pro jednoho hráče na PC. Kromě značného navýšení příjmů WBD v tomto kvartále by mohla oživit zájem o celou franšízu, zvýšit návštěvnost zábavních parků a prodeje tematického zboží,” poznamenal portál poradenské investiční společnosti Motley Fool.