Akcie amerického mediálního giganta Warner Bros. Discovery, kterému patří mimo jiné HBO, zahájily nový rok raketovým růstem. Od prvního ledna už vystřelily téměř o čtyřicet procent.

Společnosti se totiž začíná vyplácet drastické šetření, do kterého se pustila loni v létě. Škrty za miliardy dolarů pocítila zejména streamovací služba HBO Max, které její mateřská firma zařízla desítky chystaných projektů a prodala část katalogu. Exkluzivní evropská práva na celkem jedenadvacet seriálů nyní koupil nastupující soupeř HBO Max, platforma SkyShowtime.

Společný projekt dvou významných mediálních konkurentů Warner Bros. Discovery vznikl teprve před rokem a půl. Tehdy americkým společnostem Comcast a Paramount došlo, že to se svými streamovacími službami budou mít v Evropě těžké. Aby dohnaly Netflix, HBO Max či Disney+, které zde dávno měly desítky milionů předplatitelů, rozhodly se vyrazit do boje o evropského diváka společně.

Spojily své katalogy filmů a seriálů a speciálně pro Evropany vznikla platforma SkyShowtime. Čerpá od dvou předních hollywoodských studií a tří samostatných streamovacích služeb, které patří buď Comcastu, nebo Paramountu, a nabízí například populární filmové série o Indianu Jonesovi či Mimoních. Nová streamovací služba už funguje ve Skandinávii nebo na Balkáně, do Česka a dalších středoevropských zemí by měla dorazit v únoru.

Region vyrazí dobývat posílená o zmíněných jedenadvacet původních evropských seriálů a pořadů z produkce HBO. Zástupci SkyShowtime v úterý oznámili, že nakoupili celkem sto šedesát osm epizod původní produkce, mezi kterými jsou i tituly zatím v přípravě – například šestidílný seriál Víťaz režírovaný Janem Hřebejkem.

Komediální seriál o bývalém premiérovi, který bojuje s návratem do normálního života, měl být vůbec prvním slovenským HBO originálem, než se stal obětí výše zmíněných škrtů ve Warner Bros. Discovery. Společnost totiž loni v létě stopla natáčení původní tvorby pod taktovkou HBO ve střední nebo severní Evropě.

SkyShowtime získala také hotové pořady a seriály, které se na HBO Max objevily teprve nedávno. Mezi nimi je český cestopisný dokument Spolu a hladoví, drsný švédský krimithriller Medvědín nebo norské sci-fi Zpřítomnělí. Všechny už jsou online dostupné pouze na SkyShowtime, stejně jako šestidílné české špionážní drama Bez vědomí, které mělo premiéru v roce 2019.

„Pro SkyShowtime je to přelomová dohoda, která nám zajišťuje okamžitý náskok v rámci originálního obsahu. Lokální nabídka je důležitou součástí naší strategie,“ říká k dealu CEO SkyShowtime Monty Sarhan. Cenu transakce, v rámci které nová streamovací služba přebrala od vlastníka HBO přes sto padesát hodin originálního obsahu, žádná ze stran nezveřejnila.

Rozprodávání majetku zahájila Warner Bros. Discovery loni, když se po sloučení společností WarnerMedia a Discovery postavil do čela čerstvě vzniklé firmy David Zaslav. Dosavadní CEO Discovery přišel především vydělat co nejvíc peněz, jelikož nová společnost si s sebou táhla z drahé fúze dluh padesát miliard dolarů.

Zaslav tehdy oznámil, že se chce postupně proškrtat k úsporám za tři miliardy dolarů. Loni v listopadu se pak cíl zvedl na 3,5 miliardy. To už byla nabídka HBO Max osekaná, některé premiéry filmů v kinech odložené a v popelnici skončil i prakticky hotový film Batgirl, který si Warner Bros. Discovery odepíše z daní.

Nyní to vypadá, že se radikální škrty začínají firmě vyplácet. Minimálně podle analytika Bretta Feldmana z Goldman Sachs, který tento týden označil akcie Warner Bros. Discovery za svého favorita mezi mediálními společnostmi.

„Odhadujeme, že je v nejlepší pozici zvýšit letos EBITDA a cash flow. Očekáváme, že debata mezi investory o dlouhodobém výhledu pro tradiční mediální společnosti bude pokračovat, ale poměr rizika a potenciálního výnosu je u Warner Bros. Discovery ve srovnání s jejími soupeři nejatraktivnější,“ napsal Feldman.

Společnost je podle něj na dobré cestě uspořit slíbených 3,5 miliardy. V podobném duchu nedávno mluvila také analytička Jessica Reif Ehrlich z Bank of America.

Vítr do plachet od největších hráčů na Wall Street je na akciích společnosti znát. Čtvrteční obchodování zakončily se ziskem 4,37 procenta, přičemž jejich cena od 28. prosince loňského roku setrvale stoupá. Od začátku letošního roku tak přidaly téměř čtyřicet procent.