Japonská korporace Panasonic bourá 26 let starou továrnu na televizory v Plzni. Staví tam nový, výrazně větší areál na výrobu tepelných čerpadel, po nichž je v Evropě poptávka. Do roku 2026 bude investovat 7,6 miliardy korun, polovinu do technologie.

Do roku 2030 chce vyrábět jeden milion tepelných čerpadel a k tomu potřebuje až tři tisíce lidí. Dnes jich zaměstnává devět set a trvale nabírá nové, teď nejvíc techniky. V úterý to sdělil Radek Vach, ředitel obchodního plánování Panasonic Heating & Ventilation Air-Conditioning Czech. Během rozsáhlé přestavby podnik nikdy nepřeruší výrobu a plní veškeré objednávky.

Plzeňský závod bude evropskou centrálou Panasonicu pro výrobu tepelných čerpadel včetně vlastního výzkumu a vývoje. Loni v březnu skončil v Plzni po čtvrtstoletí s výrobou televizorů, už v roce 2018 ale začal s vnitřními jednotkami čerpadel pro Evropu. „Ty už vyrábíme stoprocentně v Plzni a od 3. července také vnější jednotky s ekologickým chladivem, zatím na první lince. Už jsme téměř soběstační, nemusíme už dovážet z Malajsie,“ uvedl Vach.

Loni podnik vyrobil sto tisíc čerpadel od tří do 16 kW. Dodá je podle Vacha do libovolné evropské země do 24 hodin. Evropa využívá čerpadla vzduch-voda z devadesáti procent. Poptávka stále roste, hlavně kvůli odklonu zemí od uhlí, evropské země tlačí na to, aby lidé opouštěli zdroje na tuhá paliva, Evropská unie dotuje pořizování čerpadel a fotovoltaických zdrojů.

První halu na výrobu televizorů rozběhl Panasonic v dubnu 1997, tehdy šlo o první japonskou investici v Česku a prvního velkého investora v rodící se průmyslové zóně Borská pole, dodnes jedné z největších v Česku. „Budovu jsme teď 1. září předali japonské stavební firmě Kajima a srovnána se zemí bude letos 5. prosince a hned poté začne výstavba nové rozsáhlé třípodlažní haly. Na jaře 2025 se do ní nastěhujeme,“ řekl Vach.

Veškerá technologie je teď v sousední druhé hale, stejně velké jako první, kterou už Panasonic zrenovoval loni. „Do ní postupně přidáváme nové linky, řídíme si to sami podle poptávky,“ řekl. Další výrobu má firma v nájemní hale v Nýřanech na severním Plzeňsku. „Na rozdíl od televizí, které jsme montovali na lince z dodaných dílů, se u čerpadel snažíme si co nejvíce dílů vyrobit sami,“ uvedl.

„Nová třípatrová hala se sto tisíci metry čtverečními bude ve tvaru ‚L‘ a obejme halu číslo 2, která zůstane zachována,“ uvedl Vach. Původní dvě haly na výrobu televizorů měly dohromady 78 tisíc metrů čtverečních. Nový závod na čerpadla se rozšíří na 140 tisíc metrů čtverečních. Panasonic, který v roce 1996 koupil od města téměř sedmnáct hektarů pozemků, využije k nové výstavbě také poslední volný pozemek směrem k Tesku.

Do loňského března, po konci výroby televizorů, odešlo z plzeňského Panasoniku devět set lidí, z toho asi 350 kmenových. „Všichni měli hned práci. Zorganizovali jsme workshop se čtyřiceti zaměstnavateli z regionu. Měli jsme hot linku, psychologickou a finanční pomoc. Postarali jsme se o ně. A poté, co se dověděli, že zavádíme výrobu čerpadel, tak se k nám řada z nich znovu hlásí,“ dodal.