skip to main content
Graf týdne

Pandemie naučila Čechy platit kartou, na hotovost nesáhne už každý desátý

Nouze naučila Dalibora housti, nejednoho Čecha zase platit kartou. Jako vítěz oné pandemické krize, která zatím hlásí poločas, totiž jednoznačně vycházejí karty a bezkontaktní platby. A za poraženého je v tomhle příběhu hotovost.

Jen ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce stoupl koncem června objem karetních transakcí přes terminál o devatenáct procent.

Oproti roku 2019, kdy jsme si ještě bezstarostně potřásali rukou, objímali své blízké a užmoulané mince a bankovky nepředstavovaly akcelerátor světové zdravotnické krize, je nárůst ještě dramatičtější. Kartou jsme tehdy platili o celých jedenačtyřicet procent méně, než je tomu dnes. Vychází to z dat České spořitelny.

Reklama

U plateb kartou přes internet byl meziroční nárůst ještě větší – až čtyřicetiprocentní. V porovnání s posledním rokem bez lockdownů dokonce více než devadesátiprocentní. To se přitom nebavíme o období těch nejtvrdších opatření, ale o červnu, během kterého i kamenné obchody zažívaly renesanci.

Kartami platíme častěji zejména v restauracích, ale i hobbymarketech. Tam dokonce o 123 procent častěji než v roce 2019. V červených číslech naopak zůstaly platby kartou v cestovních kancelářích nebo za dopravu, tedy jízdenky nebo letenky. Oproti období před dvěma lety se tam objem bezkontaktních plateb naopak snížil o 28 a 19 procent.

To je ale způsobené spíše tím, že za tyto věci lidé obecně méně utrácejí, než že by přes přepážky podávali více hotovosti.

A nedá se čekat, že by se na této situaci něco změnilo. Podle průzkumu KPMG, který loni v červenci zjišťoval změny v nákupním chování po první vlně koronaviru, má totiž u plateb kartou v úmyslu zůstat každý desátý Čech.