Ať
se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci
a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod
víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje.
Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité,
zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční
germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles
Gute.
Krise!
Vládní strana CDU má problém. O víkendu propadla ve dvou zemských volbách – pouhých šest měsíců před klíčovými volbami do spolkového sněmu. Ačkoli se čekalo, že oslabí, výsledek se dá spíš označit za debakl. V Bádensku-Württenbersku zvítězila s historickým úspěchem strana Zelených, v Porýní-Falci sociální demokraté SPD.
Za propadem stojí hlavně vládní protikoronavirová politika a nedávná aféra s úplatky za dodávky roušek. Proti tomu Zelení jsou na vlně euforie, se kterou se zdá všechno možné, a v hledáčku tak mají i post šéfa spolkové vlády.
Jablka v Mnichově
Apple bude v Německu investovat během tří let přes jednu miliardu eur a velká část téhle investice zamíří do Mnichova, kde už dnes má Apple své největší vývojové centrum v Evropě. Cílem je rozšířit výzkum a vývoj řady technologií od návrhu čipů přes 5G sítě až po vlastní polovodiče. Jen v Mnichově, kde pro Apple pracuje na patnáct set lidí, proto bude firma hledat další stovky vývojářů.
Čísla nejsou nuda
Pojďme na ně: Spotřeba domácností v Německu se propadla nejvíc od roku 1970. Meziročně Němci loni utratili o pět procent méně než v předešlém roce. Rok lockdownu (s pár přestávkami) vyšel německou ekonomiku, respektive její HDP, na minus 250 miliard eur. Spočítali to v ekonomickém institutu IW.
Dalším nepříliš povzbudivým údajem je fakt, že přes šestnáct tisíc firem v Německu loni zkrachovalo.
A do třetice: mezi východem a západem Německa je i třicet let po sjednocení nezdolná hranice, která je vidět třeba na platech. V bývalém východním Německu jsou příjmy stále v průměru o čtvrtinu nižší než na západě. Největší rozdíl je v textilním průmyslu. Tam si přijdou zaměstnanci na západě na platy o 73 procent vyšší než jejich východní kolegové.
A na pláž!
Mallorka je bezpečná, oznámily německé úřady. A co Němci na to? Začali balit kufry jako diví. Prodeje letenek z Německa na Mallorku okamžitě vyletěly a letecké společnosti rychle navýšily lety o stovky nových spojů, aby zvládly vysokou poptávku uspokojit a trochu se zahojily ze současné krize. Například Eurowings přidaly jen okolo Velikonoc přes tři stovky nových letů.
Němečtí virologové ovšem varují, že to není dobrá zpráva – už teď je podle nich Německo na začátku třetí vlny pandemie. A tamní lékaři požadují návrat země k lockdownu. Situaci navíc může zhoršit fakt, že se Německo připojilo k zemím, které pozastavily očkování vakcínou od AstraZenecy.
Ekoauta
Zapomeňte na spalovací motory. Už i v Audi budou plně sázet na elektřinu. Šéf značky Markus Duesmann v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung popisuje, proč už v Audi nepracují na vývoji benzinových a naftových motorů. Vedle toho v BMW jdou ještě o kus dál a chystají se vyrábět „nejzelenější“ auta světa. Mají být kompletně z recyklovatelných materiálů a první by měla automobilka představit už v roce 2025.
Přece to
nevylijeme!
Nedá se nic dělat, pivo není víno a skladovat se dlouho nedá. Ale vylít ho, to se nesluší. Když takhle zůstalo 2 500 litrů piva nazbyt v klášterním pivovaru Irsee im Allgäu, napsal David Frick z pivovaru pár svým známým, aby si pro pivo přišli. Se džbánky i kanystry nakonec dorazilo několik set lidí. Další důkaz, kolik toho máme se západními sousedy společného.