skip to main content
Umění

Pandemie zloděje nezastavila. Z nizozemského muzea ukradli Vincenta van Gogha

„Jsem šokovaný a neuvěřitelně rozčilený,“ řekl ředitel muzea Jan Rudolph de Lorm během pondělní tiskové konference. Z jeho muzea Singer Laren v holandském Larenu ukradli v noci z pondělí na úterý neznámí pachatelé výjimečné dílo: Van Goghovu Jarní zahradu v Nuenenu.

Muzeum je už několik dnů zavřené kvůli pandemii koronaviru a podle slov vedení „následovalo všechna bezpečnostní opatření a protokoly“. Obraz si zapůjčilo od muzea v Groningenu, další umělecké instituce na severu země, která měla od nizozemského mistra impresionismu jen jedinou malbu.

Reklama

„Kvůli policejnímu vyšetřování nebudeme situaci komentovat, ale jsme v šoku,“ uvedla mateřská instituce ve veřejném prohlášení. Zloději údajně rozbili skleněné dveře, což spustilo alarm – než ale na místo dorazila policie, malba i pachatelé byli pryč.

Reklama

„Tento čin je strašný pro nás pro všechny. Umění je tady k tomu, aby ho lidé viděli a sdíleli, je důležité pro společnost jako celek. Má přinášet potěšení, inspiraci, určitou úlevu. A to především v této době,“ vyjádřil se De Lorm.

Podle Associated Press zatím není jasné, zda z muzea zmizela i další díla, stejně jako není jasná přesná hodnota samotného obrazu (mluví se o šesti milionech dolarů). Forenzní tým a specialisté na krádeže umění místo vyšetřují, studují kamerové záznamy a vyslýchají sousedy v okolí.

Ukradený obraz patří do série maleb, které Van Gogh namaloval mezi lety 1883 a 1884, kdy se vrátil ke svým rodičům do města Nuenen. Maloval venkovský život, který kolem sebe viděl, a mimo jiné tehdy vzniklo i jeho rané mistrovské dílo Jedlíci brambor.

Reklama
Reklama