Kdy jindy než teď. Cestovní ruch je sice v kómatu, to je ovšem o důvod víc do něj právě teď investovat. Přesvědčený je o tom minimálně Ondřej Spodniak z české investiční skupiny Premiot Group, která rozjela rozsáhlou rekonstrukci a výstavbu luxusních apartmánů v Harrachově a chystá další podobné projekty v Luhačovicích a maďarském lázeňském městě Hévíz.

„Zatímco v Česku sledujeme zoufalý pád turismu, hotelnictví a lázeňství, v Maďarsku, Německu a Rakousku danou situaci přetavili v příležitost k opravám, výstavbám a rekonstrukcím za výrazné finanční podpory státu,“ říká Spodniak, zakladatel Premiot Group. I bez podpory státu je ale podle něj právě nyní investice do cestovního ruchu skvělou příležitostí.

Jen v Harrachově tak v současné době Europa Investment Property, která pod Premiot Group spadá, začíná stavět luxusní ubytovací centrum v hodnotě 240 milionů korun.

Jedná se o komplexní přestavbu jednoho z nejstarších hotelů v Krkonoších – hotelu Karolina, který v centru Harrachova stojí už od roku 1888. Právě historická budova má zůstat dominantou komplexu i po jeho rekonstrukci. Za jeho návrhem je architekt Jiří Soukup.

Na jaře začnou stavební práce a místo tříhvězdičkového hotelu tady vznikne dvaadvacet apartmánů s hotelovými službami. Jednotliví majitelé je pak budou moci pronajímat dál včetně všech služeb pomocí takzvaného Rent poolu. Skupina Premiot Group, která dlouhodobě sází na rozvoj cestovního ruchu, chce projekt financovat pomocí dluhopisů, které vydává v hodnotě 200 milionů korun. Hotovo má být za dva roky.

Právě o apartmány s hotelovými službami je v Česku v posledních letech stále větší zájem. V termínech, kdy je majitelé sami nevyužijí, je nechají pronajmout, aniž by se museli sami o pronájem starat.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Původní hotely se často přestavují na servisované apartmány zejména v Krkonoších, kde je mezi českými horami nejvyšší cena rekreačních nemovitostí a kde se za metr čtvereční běžně platí částky vysoko nad sto tisíci korunami.

Dá se navíc čekat, že se tenhle trend rozšíří i kvůli dopadům současné pandemie. V nabídkách realitek totiž přibývá penzionů a hotelů, které nyní jejich majitelé prodávají.

Ondřej Spodniak

Premiot Group, která kromě Česka působí i na Slovensku, Maďarsku a ve Velké Británii, aktuálně také staví největší hotel v Budapešti za miliardu korun a chystá i další rozsáhlé investice do cestovního ruchu.

V Luhačovicích je ve fázi studie nového projektu, zvažuje ale i jiné možnosti v dalších lázeňských městech v Česku.

„Tradiční přeshraniční turismus, gastro, hotelnictví a lázeňství dostalo v Česku čisté K. O. a probudí se až tak po třech až pěti letech,“ říká Spodniak. O to větší podle něj ale čeká domácí turismus rozkvět. „Češi už dávno nejedí lančmít z plechovky, už vědí, jak má vypadat dobrý servis,“ dodává s tím, že právě proto je do něj potřeba teď investovat.