Víte, jak budete vypadat za dvacet let? Ono to tedy bude dost záležet na tom, jakému sportu a jídlu holdujete, nicméně stačí si prostě počkat a pak se podívat do zrcadla.

V dnešní době ale chtějí všichni všechno vědět hned, čehož šikovně využila firma Wireless Lab a už začátkem roku 2017 vydala aplikaci FaceApp. Ta umí změnit vaše stáří, pohlaví i výraz ve tváři (vše samozřejmě jen na fotce). V posledních týdnech si zažila další kolo své virální slávy – a taky se dostala pod drobnohled kvůli svým uživatelským podmínkám.

Někteří uživatelé totiž pojali podezření, že vám FaceApp z telefonu „unese“ všechny fotografie kamsi do Ruska, kde její vývojáři sídlí. Ti samí uživatelé pak napsali, že se spletli, že se omlouvají, ale kdo by to četl, když VŠECHNY VAŠE FOTKY JSOU UŽ V RUSKU! Nejsou, ale postupně. Na aplikaci se podívala spousta odborníků a neshledali v podstatě nic nestandardního ani nic, co by nasvědčovalo, že FaceApp vysává všechny vaše fotky.

Vyjádřila se i společnost Wireless Lab s tím, že aplikace nahrává do cloudu jen fotku, kterou upravujete, a to kvůli výkonu a datovým přenosům. Většinu fotek prý smažou do 48 hodin, navíc o smazání můžete prý požádat i ručně. Vaše fotka se navíc přenáší a zpracovává na pronajatých serverech Googlu a Amazonu mimo Rusko. Něco z toho se dá i nezávisle ověřit, a to taky kdosi udělal a výsledky publikoval.

Pořádná panika. Až se nějaká další v budoucnu kolem nějaké aplikace objeví, tak si v klidu přečtěte její podmínky používání a rozhodněte se, jestli ji opravdu používat potřebujete, nebo ne… Haha, dobrý vtip, ne?

Podmínky používání jsou především právní dokument, který nefunguje zrovna jako čtení na dobrou noc (a to ani svou délkou). Číst si je je skoro jako číst si příbalový leták k paralenu. Než dočtete tuhle větu, tak se podle informací v něm uvedených tutově proměníte v ropuchu – takový pocit ze čtení podmínek všemožných online služeb vždy mám. Převést ne zrovna jednoduchou právničinu do lidské řeči se snaží projekt Terms of Service; Didn’t Read, kde se v několika bodech dozvíte, jak si některé služby vedou.

FaceApp tam bohužel chybí, ale jak jsem psal, na aplikaci není nic extra zvláštního, a to se týká i podmínek použití. Pojďme si to ukázat na podobné aplikaci, na Instagramu.

Tohle je úryvek z podmínek, se kterými souhlasíte při vytváření účtu, podobný text má i FaceApp a další podobné aplikace: „Když v naší službě zveřejňujete nebo nahráváte obsah, například fotografie, udělujete nám tímto nevýhradní, bezplatnou, převoditelnou, dále licencovatelnou a celosvětovou licenci k hostování, používání, distribuci, veřejnému předvádění nebo vystavování a vytváření odvozených děl k vašemu obsahu.“

Po prvním přečtení z toho musíte mít pocit, že vám Instagram sebere všechno, včetně misky na vodu pro vašeho čtyřnohého miláčka. Jenže nevýhradní licence znamená, že tu samou fotku můžete nahrát třeba i na české fotoalbum Rajče, dále je licencovatelná nejspíš proto, aby ji mohly používat i další firmy z holdingu Marka Zuckerberga (ale to by tu mohlo být napsáno trochu konkrétněji), a taky z toho důvodu, aby služba mohla technicky fungovat – ukazovat fotografie a náhledy vašim kamarádům nebo dalším uživatelům, kteří třeba vyhledávají příspěvky podle hashtagu. Pokud nepanikaříte nad Instagramem, tak nemusíte panikařit ani nad FaceAppem.

Na vlně FaceAppu se ale snaží napakovat pár mizerů, a tak si na problém můžete zavařit sami, zvlášť když budete prahnout po nějaké „lepší verzi“. Internetoví podvodníci vám například skrz reklamy budou nutit aplikaci FaceApp Pro, která s FaceAppem nemá kromě těch sedmi písmen nic společného. Ale zabírá to.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Tyhle aférky mají možná přece jen smysl. Část lidí se snad zamyslí a nebude na tyhle veřejné služby nahrávat soukromé fotografie. Veřejná služba, ke zveřejňování soukromých fotek – to totiž nedává moc smysl, že?

Experti CZ.NIC, správce domény .cz, provedli před několika lety krátký průzkum fotografií veřejně zobrazovaných na české službě Rajče. Zjistili, že některé fotografie dětí mají mnohem větší počet zhlédnutí než jiné fotky z dovolených, a já si zde dovolím citovat úvod jejich článku: „Již tradiční bonmot říká, že rodiče mají v dnešní době dvě starosti: co z internetu stahuje jejich syn a co na internet nahrává jejich dcera. My ovšem dodáváme, že potomci bez ohledu na pohlaví by se měli obávat toho, co na internet nahrávají jejich rodiče.“

Doporučuji k přečtení a prosím na všechny ty instagramy, fejsbuky a rajčata nenahrávejte nic, co byste neukázali náhodnému kolemjdoucímu kdekoliv na světě.

Autor je odborníkem na bezpečnost webových aplikací.