Malina, avokádo, hrášek nebo maják? Ať už si vyberete jakékoliv, všechna razítka z Papírny jsou vyrobená z přírodního kaučuku a bukového dřeva. Stačí je namočit do inkoustu a obtisknout na balící papír, šestiúhelníkovou obálku nebo vánoční přání. Protože jak říká sám spolumajitel prvního českého ekologického papírnictví Michal Koubský: „Tvůrcem jsi ty.“

„Už na výšce jsem měl možnost pracovat s recyklovaným papírem z papírny ve Štětí. Líbilo se mi, že je nebělený a že vypadá naprosto přirozeně,“ popisuje grafický designér svou první zkušenost s největším papírenským komplexem v Česku, na kterém před dvěma lety postavil svůj byznys s příznačným názvem Papírna.

dsc_1966upr1

Ilustrace pro Papírnu navrhla Tatiana Karpová.

Jejich zákazníky jsou lidé od 15 do 40 let, převážně ženy, taky neziskové organizace nebo malé firmy, které si nechávají vyrábět firemní tiskoviny. V nedávné době vyrobili sešity třeba pro společnost Resite nebo zeleného průvodce po Praze – Prague Green City Guide pro hnutí Greenglasses. Celkově vyrobili a prodali už dvacet tisíc barevných sešitů, obálek a stovky dřevěných razítek. „Nikdy ale nebudeme dělat reklamní předměty, které vypadají jako reklamní předměty a nemají duši. A jestli to tak bude, tak mne radši zabte,“ usmívá se kolínský rodák.

Idea vznikla v hospodě v Kostelci nad Černými lesy v roce 2014, kdy se Michal Koubský sešel s kamarádem ze základní školy Jaromírem Koubkem. V té době se jim naskytla příležitost využít zajímavé prostory na pražské Letné. A protože měl Koubský rozjeté vlastní grafické studio, řekl si, proč si společně neotevřít taky dílnu a papírnictví.

A co kdyby všechny produkty vyráběli ze sběrného papíru ze Štětí? Protože čistě ekologické papírnictví u nás doposud nikdo neměl. Snad jen konkurenční Papelote, pro nějž je však řada recyklovaných sešitů a obalů jen doplňkem.

osobnifoto1

Michal Koubský (vlevo) a Jaromír Koubek dávají starému papíru nový život.

Provoz Papírny rozjeli bývalí spolužáci s milionovou investicí. V prvním roce dosahoval jejich roční obrat tři čtvrtě milionu, letos ale očekávají výrazně vyšší čísla.

Od začátku nabízí ucelenou řadu sešitů, obálek a dárkových přání v pětadvaceti barvách, které si můžete „obrandovat“ svým vlastním potiskem. A právě v tom se liší od konkurence. Jak ale sami uznají, jsou stále ještě na začátku. Jejich výrobky se prodávají kromě Prahy zatím jen v Českých Budějovicích a v Brně. V plánu však mají invazi i do dalších velkých měst v republice.

img_92021

A usilovně si jdou za svým americkým snem – obchodem Papírna v New Yorku, kde Koubský nějakou dobu pobýval. Právě tady se inspiroval takzvaným scrapbookingem – spojením fotografií, textu a ozdob. „U nás se konzumují hromady laciného a nevkusného zboží z Číny. Češi si zkrátka zvykli nakupovat přání u čerpacích stanic nebo výrazně dekorované sešity s disneyovskými postavičkami ve velkoobchodech. Já vidím přínos v čistých papírech se zajímavou texturou, které si můžou zákazníci dozdobit podle vlastního vkusu,“ říká.

Přičemž každý motiv na razítku má nějakou skrytou symboliku: třeba maják, na kterém měl Koubský se svou ženou Gabrielou svatbu v americkém Massachusetts; avokádo, které je podle designéra metaforou dokonalého obalu; nebo chřest, jenž má krásně zelenou barvu, která se hodí k zelenkavým barvám, které budou příští rok trendy. Ke všem věcem mají oba dva spolumajitelé nějakou silnou citovou vazbu, proto nabízejí zákazníkům to stejné – tedy aby si nechali vyrobit vlastní razítko s oblíbeným motivem.

img_0622_v031

Obchod Papírny na pražské Letné

Michal Koubský si své první razítko vyrobil z dýně před čtyřmi lety, když cestoval Amerikou. V té době psal dopisy svým známým do Čech a kreslil na ně obrázky. Každý dopis byl originální a to se mu líbilo. „Bylo jen otázkou času, kdy si takovouto manufakturu vyrobím u nás doma,“ říká.

Papíry jemu a jeho společníkovi ale nestačí. „Jednou bychom chtěli nabízet kompletní servis zahrnující firemní a dárkové předměty z ekologických materiálů od lokálních výrobců. Proto se chystáme už brzy spustit projekt Retužka – recyklaci použitých pastelek a tužek, kterých se lidi zbavují. Ať už z důvodu toho, že se jim s nimi špatně píše nebo je jen omrzí. My jim chceme dát nový život,“ plánuje pětatřicetiletý podnikatel a nepřestává se usmívat. Protože je na něm vidět, jak ho práce, kterou dělá, baví.

img_91861

Sám si už na střední škole vyzkoušel různé profese. Chvíli dokonce dojížděl z rodného Kolína za prací do pražského Kauflandu nebo hrál pohádkové postavy ve skanzenu v Kouřimi. A možná taky díky této pracovní zkušenosti si váží toho, co teď má.

A tuto lásku k poctivému řemeslu se snaží předávat dál mezi své příznivce. „Už půl roku pořádáme workshopy, kde se snažíme zájemce učit vnímat krásu čistého papíru a jeho možnosti,“ usmívá se podnikatel a ukazuje balící papír, který před malou chvílí odekoroval. Inkoust na něm ještě nezaschl, ale zato je tam vše, co má rád – hrášek, avokádo, malina i maják.