Podzim v evropských metropolích tradičně představuje uspokojení pro kulturní fajnšmekry. Na své si ale přijdou i milovníci klasického umění a velkých jmen.
Claude Monet – Joan Mitchell, Fondation Louis Vuitton, Paříž
Claude Monet a Joan Mitchell. On žil na přelomu 19. a 20. století ve Francii, ona o pár desítek let později, nejdříve v Americe, poté stejně jako on v zemi vína a umění. Jejich životy se překryly o jediný rok, měli však více společného, než by se mohlo zdát: oba je inspirovala oslňující scenérie a panenská příroda francouzské vesničky Giverny.
Ve svém posledním obraze s názvem Lekníny se Monet snažil znovu vytvořit motivy, které zdlouhavě pozoroval na hladině svého leknínového jezírka právě na tomto místě. Joan Mitchell naopak zkoumala své emoce z určitého místa zpětně. Následné abstraktní kompozice přenesla na plátno ve svém studiu La Tour ležícím v malé francouzské vesnici Vétheuil.
Společná výstava těchto dvou umělců představí návštěvníkům jedinečnou reakci každého z nich na sdílenou krajinu, kterou znázornili obzvláště pohlcujícím a smyslným způsobem. Podzimní expozice v prostorech Fondation Louis Vuitton představí šest desítek emblematických maleb impresionistického autora a abstraktní expresionistky. Pro veřejnost je otevřená od 5. října do 27. února.
Frida Kahlo, Beyond Appearances, Musée Galliera, Paříž
Chcete se ještě zdržet ve Francii? Vydejte se do pařížského muzea Galliera. Právě to si totiž letos na podzim připravilo unikátní výstavu malířky Fridy Kahlo, jedné z nejuznávanějších a nejvlivnějších umělkyň 20. století.
Sbírka Frida Kahlo, Beyond Appearances sleduje Fridinu cestu k vybudování vlastní identity a způsob, jakým se sama prezentovala. Cílem je ukázat méně známou stránku malířčiny osobnosti a k nahlédnutí budou i zajímavosti z jejího soukromého života.
Tehdy osmnáctileté Fridě změnila navždy život vážná autonehoda. Měsíce byla upoutána na nemocniční lůžko a během té doby postupně měnila svůj názor na umění i na život samotný. Rozhodla se vzdát svého celoživotního snu stát se lékařkou a začala se věnovat malbě.
Výstava jemným způsobem ukazuje umělkyninu cestu vyrovnávání se s vlastním postižením (po nehodě měla dlouhodobé poškození páteře) a následné plné přijetí své mexické identity, kterou ve své tvorbě oslavovala.
Vystaveno bude více než dvě stě předmětů z Casa Azul, domu, kde se Frida Kahlo narodila a vyrostla – včetně nejrůznějších oděvů, doplňků, korespondence, kosmetiky, léků a ortopedických pomůcek. Když umělkyně v roce 1954 zemřela, tyto osobní věci zapečetil její manžel, mexický muralista Diego Rivera, a byly objeveny až o pět dekád později v roce 2004.
Výstava vznikla ve spolupráci s luxusní módní značkou Chanel a do konce roku je zde k vidění exkluzivní sekce, jež se zabývá uměleckým vlivem malířky na současnou módu. Inspirovali se jí takoví velikáni jako například dnes již zesnulí Karl Lagerfeld a Alexander McQueen. Na hlavní program můžete do Paříže zaskočit až do začátku března příštího roku.
Helmut Newton Legacy, Bank Austria Kunstforum Wien, Vídeň
Helmut Newton byl bezesporu kontroverzní postavou, která nikdy nepřestala provokovat a fascinovat. Jeho proslulé fotografie erotických ženských aktů byly nesčetněkrát publikovány v nejrůznějších prestižních magazínech. Ženy na rozdíl od jiných fotografů té doby znázorňoval jako nespoutané, mocné a divoké bytosti.
Ve skutečnosti se ale Newtonova kariéra rozvíjela především prostřednictvím jeho módní fotografie – a přesně na tu se výstava zaměřuje.
V roce 1938 jakožto Žid uprchl před nacisty do Austrálie, kde začal fotit módu. Osobitý a nenapodobitelný styl si Newton vybudoval v 60. letech minulého století v Paříži. Tehdy ho zaujala svižná a rychlá energie divadelního prostředí a rozhodl se své modely fotit právě tam. Nebál se kombinovat luxusní módu s výstředností a překračovat vlastní hranice. Akty však začal fotit až o dvacet let později.
Retroprospektivní exhibice Helmut Newton Legacy byla původně plánovaná na rok 2020 ke stému výročí narození fotografa, jenž změnil trajektorii fotografických dějin. Dvouleté zpoždění kvůli pandemii však ve finále vůbec nebylo na škodu, výstava je o to obsáhlejší a zahrnuje více než tři stovky děl.
Představuje Newtonovy ikonické fotografie a také díla, která ještě nikdy nebyla vystavena. Výstava vzniká ve spolupráci s Nadací Helmuta Newtona v Berlíně a potrvá od 19. října až do poloviny ledna příštího roku.
Shocking! The surreal worlds of Elsa Schiaparelli, Musée des Arts Décoratifs, Paříž
O Else a rebrandingu značky Schiaparelli jsme se již rozepsali. Výstava, která nese název návrhářčiny ikonické barvy, čítá stovky módních kreseb společně s původními designy, šperky a uměleckými předměty.
Elsa Schiaparelli proslula zejména jako první návrhářka strhávající hranici mezi módou a uměním. Svými vztahy se surrealistickými umělci jako Jean Cocteau či Salvador Dalí šokovala pařížskou smetánku třicátých let i svou rivalku Coco Chanel.
Její vizionářská mysl dále ovlivnila další generaci módních návrhářů, jako je Yves Saint Laurent, Azzedine Alaïa, John Galliano a Christian Lacroix. A právě ty výstava též oslavuje.
K vidění jsou zde zachovalé kousky z třicátých let, poslední místnosti jsou poté vyhrazeny pro novodobé róby pocházející z ruky nového kreativního ředitele Daniela Roseberryho.
Těšit se můžete na inaugurační šaty, které v lednu vynesla zpěvačka Lady Gaga, či černou róbu modelky Belly Hadid s pozlaceným náhrdelníkem ve tvaru plic. Výstava v Musée des Arts Décoratifs potrvá až do 22. ledna.