Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes mimo jiné o poměru nákladů a výnosů v nejvyšších patrech sportu.
Úspěch že si nekoupíš? Ale no tak
Nejsledovanější víkendovou událostí byl strhující boj o titul v anglické Premier League. V nejnáročnější fotbalové soutěži planety se z něj nakonec těsně radovali hráči Manchesteru City, Liverpool skončil těsně druhý.
Jde o další důkaz toho, že si za peníze sice nekoupíte úplně všechno, ale spoustu věcí ano – třeba takovéto prvenství. Manchester City je vlastněn společností City Football Group, v jejím čele stojí šejk Mansúr ze Spojených arabských emirátů a ten neváhá utrácet.
Podle webu Football Observatory a jeho statistik je Manchester City za posledních deset let v tomto směru králem, vydal astronomických 1,7 miliardy eur (téměř 42 miliard korun), druhá je Barcelona se sumou 1,63 miliardy eur. Mansúr neváhal část peněz použít mimo jiné na příchod kouče Pepa Guardioly a ten nyní dobyl čtvrtý anglický primát za posledních pět sezon. To je mimořádná dominance.
A kolotoč se nezastavuje. Od 1. července kádr posílí norský supertalent Erlong Haalan, který ManCity přišel na 75 milionů eur. I proto, aby pomohl přeskočit poslední zbývající překážku: triumf v Lize mistrů. Pokud se povede i to, bude se Mansúr radovat z každého vydaného dirhamu.
Pastrňákovy otázky: za kolik a na jak dlouho
Pozornost českého fanouška je upřena na hokejové mistrovství světa ve Finsku a na něm hřejí výkony last minute zámořské posily Davida Pastrňáka. Sledovat, jak útočník Boston Bruins bruslí, střílí či tvoří hru, to je divácky k nezaplacení.
Čímž vyvstává otázka, na kolik jeho výkony ocenit v klubu. Pastrňák má v Bostonu ještě na jednu sezonu smlouvu na 6,67 milionu dolarů, což je i při respektu k absolutní výši částky nepoměrně málo.
Po konci ročníku 2022–23 u jeho jména zasvítí písmena RFA, restricted free agent, tedy chráněný volný hráč. To znamená, že bude primárně jednat s Bruins, ale skončit u nich nemusí. Pokud se nedohodnou, zamíří na trh. Výhodou jeho stávajícího týmu je zase to, že může Pastrňákovi nabídnout kontrakt až na osm let, konkurence může dát maximálně sedm.
A tak se podle renomovaného webu The Athletic rozjíždí vysoká hra o jeho (ne)setrvání v Massachusetts. S následujícím očekávaným scénářem: pokud Pastrňák nepodepíše v následujících měsících nový kontrakt, bude reálný jeho odchod jinam, aby měl Boston jistotu, že neskončí úplně s prázdnou.
Královna Iga drtí i muže
V časech všeobecné inflace mají tenistky a tenisté příjemnou jistotu: jejich zisky jdou rovněž nahoru. V Paříži se hraje od víkendu Roland Garros, druhý grandslam sezony, a prize money jsou znovu rekordní. Trumfují dokonce i předpandemické časy, kdy světová ekonomika a sport svištěly jen a jen vpřed. Letos u Seiny vyplatí o sedm procent více než v roce 2019.
Nejvíce to pocítí vyřazení v prvním kole, oproti tehdejším 46 tisícům eur dostanou hned 62 tisíc, o 35 procent více. „Chceme podpořit ty, kteří byli za covidu nejvíce biti,“ uvedli pořadatelé v narážce na to, že zatímco šampioni měli našetřeno, hráčky a hráči „druhého sledu“ se kvůli zrušeným turnajům dostávali do složité finanční situace. Naopak šampioni dostanou „jen“ 2,2 milionu eur, v roce 2019 to bylo 2,3 milionu.
Minimálně jedné dámě to ale může být dost jedno. Hlavní favoritkou je letos mezi ženami Polka Iga Swiateková, která se dostala do tak mimořádné formy, že v součtu letošních výdělků trumfuje i nejlepší muže: na prize money si odnesla již 4,1 milionu dolarů, Španěl Carlos Alcaraz je na sumě 3,8 milionu. Stačí tedy vyhrát i na Roland Garros – a primát si Swiateková udrží nadále.
Basketbalista jako investiční příklad
Jedním ze známých rysů spojených s basketbalovou NBA býval velmi vysoký počet dolarových milionářů, kteří po kariéře zkrachovali kvůli totální absenci jakékoli finanční gramotnosti. Soutěž proto nováčkům dává povinné kurzy – a hlavně produkuje i případy z opačného ranku.
Teď se třeba o svůj přístup pro CNBC podělil Dwyane Wade, někdejší trojnásobný šampion s Miami Heat. Ten za kariéru vydělal odhadem přes 200 milionů dolarů a obnos neustále rozšiřuje. „Vždycky jsem byl ten, kdo umí využít šanci. A kdo dělá věci jinak než ostatní,“ popsal aktuální projekt NFT kolekce pro Budweiser Zero – pivo bez alkoholu i bez cukru, jehož značku před dvěma lety zakládal a kterou spoluvlastní.
Zásadní kroky udělal již za kariéry – v teniskách. A to když přešel od edice legendy Michaela Jordana k téměř neznámé čínské značce Li-Ning, za což dostal majetkový podíl. Následně peníze investoval do obchodu s vínem, do mediální společnosti Players TV, s manželkou založili firmu Proudly na dětské produkty a přikoupil si minoritní podíly ve dvou amerických sportovních klubech, v basketbalových Utah Jazz a ve fotbalovém celku ze Salt Lake City.
„Chci vybudovat něco hodnotného, co jednou po mně zůstane rodině,“ řekl Wade. Ještě někdo podezírá profesionály z toho, že mají v hlavě jen míč?
Pořádný deal. Dokonce i na Real
Fotbalový Real Madrid sice náleží k nejhodnotnějším klubům planety, takové obchody ale ani on neuzavírá běžně. Těsně před blížícím se sobotním finále Ligy mistrů proti Liverpoolu dopekli šéfové monstrózní deal s americkou společností Sixth Street, za kterém v průběhu příštích dvaceti let do Madridu přiteče 380 milionů dolarů, tedy přes 8,75 miliardy korun.
Investiční firma za to získává třicetiprocentní podíl z akcí konaných na stadionu Santiago Bernabeu s výjimkou podílu na permanentních vstupenkách. Díky tomu by klub měl získat peníze na renovaci legendární arény, o níž šéf Florentino Pérez říká: „Bude to zlomový bod naší historie.“
A také by mohl Real díky novému partnerství úspěšněji soupeřit v přetahování největších fotbalových talentů s penězi, které do jiných klubů proudí od vlastníků z Perského zálivu. Jako třeba v případě Manchesteru City.